18 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Technologia proxy serwerów zdalnych: co to jest i komu może być przydatna

Materiał partneraTechnologia proxy serwerów zdalnych: co to jest i komu może być przydatna

Proxy serwerów zdalnych – technologia, która pojawiła się praktycznie jednocześnie z rozwijaniem się pierwszych sieci internetowych. Serwery proxy są szeroko stosowane do rozwiązywania różnorodnych zadań, na przykład, za ich pomocą uruchamiane są sieci CDN – sieci dostarczania treści: schemat, w którym statyczna treść jest buforowana na geograficznie rozproszonych serwerach, aby przyspieszyć dostarczanie użytkownikom, którzy znajdują się blisko nich.

reklama

W lokalnych infrastrukturach IT organizacji serwery proxy mogą pełnić rolę dodatkowej bariery ochronnej, przepuszczając wszystkie pliki i ruch przez specjalne oprogramowanie, lub zarządzać dostępem komputerów w lokalnej sieci do Internetu – istnieje wiele scenariuszy użycia. Spośród dużej różnorodności można wyróżnić serwery proxy zdalne – o nich będzie dalsza mowa.

Serwery proxy zdalne to serwery z zainstalowanym na nich specjalistycznym sprzętem, umieszczone w centrach danych znajdujących się w różnych krajach. Główną zaletą, którą mogą one zaoferować, jest anonimizacja żądań.

reklama

Proces ten przebiega następująco:

  1. Użytkownik kieruje żądanie do witryny.
  2. Żądanie trafia na serwer proxy.
  3. Serwer proxy przypisuje żądaniu swoje dane – adres IP, informacje o systemie operacyjnym, przeglądarce, strefie czasowej i inne – i wysyła je do witryny.
  4. Witryna, otrzymując żądanie od serwera proxy, przesyła mu odpowiedź.
  5. Serwer proxy przekazuje odpowiedź użytkownikowi.

W wyniku tego schematu użytkownik otrzymuje możliwość nie tylko pozyskania potrzebnych informacji i zachowania anonimowości, ale także przedstawienia się jako mieszkaniec innego kraju, jeśli jest to konieczne – wystarczy odpowiednio wybrać proxy.

Ta cecha serwerów proxy zdalnych może być przydatna w różnych sytuacjach. Jest szczególnie poszukiwana przez posiadaczy zawodów internetowych: specjalista ds. mediów społecznościowych, analityk danych, arbitraż ruchu, tester sprzętu sieciowego i oprogramowania oraz innych.

reklama

Dla zwykłych użytkowników treści serwery proxy mogą stanowić tanie i szybsze zamienniki usług VPN, stosowanych do omijania ograniczeń narzucanych przez dostawców internetowych lub same witryny – niektóre witryny internetowe samodzielnie ograniczają dostępy z określonych adresów IP. Serwer proxy zlokalizowany w odpowiednim kraju pomoże przedstawić się jako mieszkaniec tego kraju, a serwer umieszczony poza krajem zamieszkania – pozwoli ominąć blokady narzucone przez dostawców.

Szczegóły techniczne na przykładzie zaufanego dostawcy

66476ab96ee9f.webp

Proxy-solutions.net – platforma oferująca kompleksowe usługi związane z proxy serwerami zdalnymi. Usługa obejmuje nie tylko możliwość zakupu serwerów proxy, ale także wiele narzędzi do ich zarządzania, a także techniczne wsparcie klientów: całodobowe wsparcie działające na zasadzie systemu zgłoszeń, żywi operatorzy na stronie internetowej.

Głównym środkiem komunikacji z klientami jest strona internetowa, na której znajdują się narzędzia i usługi, ale istnieją także inne metody. Na przykład dla klientów preferujących komunikację przez komunikatory, deweloperzy usługi uruchomili chatboty: obecnie są one dostępne dla Telegramu i Vibera. Boty to kompleksowe rozwiązanie pozwalające wybierać i nabywać potrzebne usługi, a także nimi zarządzać.

Istnieją także dedykowane rozszerzenia dla popularnych przeglądarek – Firefox, Opera i Chrome – które mogą znacznie ułatwić pracę z proxy. Można je bezpłatnie pobrać z oficjalnych sklepów. Podstawowe usługi – serwery proxy – są dostępne w różnych wariantach, aby uniknąć zamieszania, można kierować się własnymi wymaganiami:

  • potrzebujesz standardowych i niezawodnych proxy – wybierz “Osobiste serwery proxy” lub “Pakiety serwerów proxy”, pozwalające na zakup osobistych serwerów proxy ze zniżką za hurtowy zakup;
  • musisz określić dokładną lokalizację – sprawdzą się City Proxy, które pozwalają wybrać konkretne miasto z centrum danych, w którym znajduje się serwer, spośród dostępnych;
  • wymagane jest wsparcie dla nietypowych protokołów – zwróć uwagę na UDP Proxy i Multiprotocol Proxy, które umożliwiają korzystanie z protokołów inne niż standardowe;
  • musisz przedstawić się jako zwykły użytkownik – pomocne będą Prime Proxy, pozwalające na przekierowanie ruchu przez adresy IP, należące do zwykłych dostawców internetowych.

Dla złożonych zadań, wymagających maksymalnego maskowania, warto wybrać “Mobilne proxy” – rozwiązanie oparte na wykorzystaniu dynamicznych adresów IP operatorów sieci komórkowych. Na platformie dostępnych jest ponad 20 operatorów świadczących usługi w niemal 30 krajach. Zakupione produkty można opłacić kartami bankowymi różnych krajów, e-portfelami, a także za pomocą wielu usług płatniczych i kryptowalut.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane