18 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Ćwierćwiecze partnerstwa Olsztyna i Offenburga. Historia i przyszłość przyjaźni

OlsztynĆwierćwiecze partnerstwa Olsztyna i Offenburga. Historia i przyszłość przyjaźni

Olsztyn i niemiecki Offenburg świętują jubileusz ćwierćwiecza od podpisania umowy partnerskiej, potwierdzając tym samym trwałość wieloletniej współpracy, która zainicjowana została jeszcze w czasach, gdy Polska zmagała się ze stanem wojennym. To właśnie Georg Dietrich, mieszkaniec Offenburga i znany filantrop, rozpoczął w 1981 roku działalność dobroczynną pod nazwą “Most Bożonarodzeniowy” w Olsztynie.

reklama

“Charytatywna akcja przerodziła się w istniejącą do dzisiaj przyjaźń między naszymi miastami” – wyjaśnia prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. “Od tego czasu Offenburg stał się naszym przewodnikiem. Najpierw po samorządności, a potem także po Unii Europejskiej”.

W 1999 roku został sformalizowany związek obu miast poprzez podpisanie oficjalnej umowy partnerskiej. Inicjatywa ta zaowocowała licznymi projektami łączącymi obie wspólnoty, takimi jak prężna współpraca pomiędzy Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim a Hochschule Offenburg, wymiana doświadczeń między szkołami ponadpodstawowymi, a także realizacja wielu przedsięwzięć kulturalnych, edukacyjnych i sportowych.

reklama

Nadburmistrz Offenburga, Marco Steffens, wyraził swoje uznanie dla rozwijającego się partnerstwa: “Za każdym razem przyjazd tu wiąże się ze wspaniałymi emocjami. Odnoszę wrażenie, że mamy ze sobą bardzo serdeczną relację. Zależy mi na tym, aby nasza współpraca nadal rozwijała się w tak doskonałej atmosferze”.

W ramach uroczystości, które odbyły się we wtorek, 4 czerwca, prezydent Olsztyna uhonorował osoby zasłużone dla podtrzymywania i intensyfikowania relacji partnerskich. Wśród wyróżnionych znaleźli się dr Wolfgang Bruder, przewodniczący Fundacji Georga i Marii Dietrichów, Elvira Bleher-Dietrich, córka Georga i Marii Dietrichów, oraz ks. Andrzej Lesiński i dr Alina Jarząbek, którzy osobiście przyczynili się do wzmocnienia więzi między miastami.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane