15 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Znalezione balony z cyrylicą zbadane. Oto co ustalili eksperci

WiadomościZnalezione balony z cyrylicą zbadane. Oto co ustalili eksperci

W marcu 2024 mieszkańcy województwa warmińsko-mazurskiego natknęli się na nietypowe obiekty. Na polu i w lesie znaleziono balony z przyczepionymi skrzynkami, na których widniały napisy cyrylicą.

reklama

Lokalizacja znalezisk

Trzy balony zostały znalezione w różnych lokalizacjach – we wsi Kierwik w gminie Świętajno, na polach pod Miłakowem w powiecie ostródzkim oraz we wsi Harsz na Mazurach w powiecie węgorzewskim. Każde z nich zostało zabezpieczone przez przypadkowych przechodniów, którzy poinformowali odpowiednie służby.

Wyniki ekspertyzy jednoznaczne

Sprawą zajęli się prokuratorzy z Olsztyna i Elbląga, którzy wstępnie zasugerowali, że mogą to być balony meteorologiczne, jednak ze względu na międzynarodowe napięcia postanowiono przeprowadzić dogłębne badania. Biegli otrzymali zadanie zbadania balonów i wyjaśnienia, czy znalezione obiekty mogły służyć do celów innych niż meteorologiczne.

reklama

Ekspertyzy przeprowadzone przez ekspertów potwierdziły, że znalezione balony są wyłącznie urządzeniami meteorologicznymi, używanymi do monitorowania warunków pogodowych, takich jak siła i kierunek wiatru, ciśnienie, czy temperatura. Daniel Brodowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości co do fachowości biegłych, a prokurator Ewa Ziębka dodała, że opinia ekspertów była na tyle klarowna, iż dalsze prowadzenie postępowania nie miało sensu.

Balony meteorologiczne – codzienność meteorologów

Podobne zdarzenia, jak się okazuje, nie są rzadkością. W regionie, a także na całym świecie, balony meteorologiczne są rutynowo wykorzystywane przez stacje meteorologiczne, w tym również przez znajdującą się pod Królewcem (Kaliningradem). Ta praktyka pozwala na ciągłe monitorowanie zmieniających się warunków atmosferycznych, co jest kluczowe dla prognozowania pogody.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Antykomuch
20 maja 2024 23:25

Jeśli ktoś uważa, że znalazły się tu przypadkowo to gratuluję beztroski i pogody ducha.

Kro
21 maja 2024 11:45

Jak nazwya się taka dziedzina biegłego ? Biegły od balonów ?

Polecane