26 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Co ma do zaoferowania Miejska Biblioteka Publiczna w Noc Muzeów?

OlsztynCo ma do zaoferowania Miejska Biblioteka Publiczna w Noc Muzeów?

Olsztyńska Miejska Biblioteka Publiczna przyłącza się do obchodów Nocy Muzeów w wyjątkowy sposób, oferując mieszkańcom wystawę podkreślającą bogactwo literackie i artystyczne regionu Warmii i Mazur.

reklama

Prezentacja dzieł studentów

Prezentacja dzieł studentów pierwszego i drugiego roku z pracowni grafiki warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest hołdem dla pisarek i poetek związanych z tym obszarem. Odwiedzający będą mieli okazję podziwiać prace wykonane w technice linorytu i litografii, które są interpretacją twórczości wybranych autorek.

“Wystawa jest efektem ćwiczeń, jakie przeprowadziłem ze studentami I i II roku na zajęciach z grafiki warsztatowej,” mówi profesor Aleksander Woźniak, inicjator projektu. Dodaje on, że zadanie polegało na stworzeniu obrazu graficznego interpretującego postacie lub twórczość literacką poetek warmińskich i mazurskich. Proces twórczy wymagał od studentów samodzielnego poszukiwania inspiracji zarówno w tekstach literackich, jak i w ikonografii.

reklama

Ramy i inspiracje wydarzenia

Wydarzenie jest zaplanowane na 18 maja o godzinie 18:00 w holu Galerii Sztuki BWA przy alei Piłsudskiego 38 w Olsztynie. W ramach wystawy przewidziane jest wydanie katalogu prezentującego prace, a od godziny 18:30 do 21:00 w patio galerii odbędzie się performance pt. „Piszemy poezję”. Studenci podczas tej performatywnej części wydarzenia będą eksplorować relacje między tekstem a obrazem i tworzyć wielkoformatowe obrazy na żywo, co ma na celu wizualne uwydatnianie poetyckich tekstów.

Inspiracją do tworzenia były dzieła między innymi Maryny Okęckiej-Bromkowej, Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej i Marii Zientary Malewskiej. Wśród uczestniczących w projekcie artystów znaleźli się Patryk Białczak, Aleksandra Cwalina oraz wielu innych młodych twórców, których prace można będzie zobaczyć w trakcie Nocy Muzeów. Projekt zyskał także wsparcie naukowe ze strony prof. dr. hab. Zbigniewa Chojnowskiego oraz dr hab. Joanny Chłosty-Zielonki, prof. UWM.

Organizatorem wystawy jest Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, współorganizatorem Galeria Sztuki BWA Olsztyn, a partnerem Instytut Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki UWM. Wydarzenie łączy miłośników literatury i sztuki oraz promuje twórczość młodych artystów związanych z regionem.

reklama

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia