17 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Zawieszony sędzia Paweł Juszczyszyn teraz zostaje wiceprezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie

OlsztynZawieszony sędzia Paweł Juszczyszyn teraz zostaje wiceprezesem Sądu Rejonowego w Olsztynie

Sędzia Paweł Juszczyszyn został mianowany na stanowisko Wiceprezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie przez Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara. Ta nominacja stanowi kolejny etap w karierze sędziego, który zyskał rozgłos w 2019 roku podczas orzekania w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

reklama

W 2019 roku, będąc sędzią delegowanym do Sądu Okręgowego w Olsztynie, Paweł Juszczyszyn w procesie apelacyjnym, postanowił sprawdzić, czy sędzia orzekający w I instancji tej sprawy był uprawniony do wydania wyroku na podstawie powołania przez Krajową Radę Sądownictwa, która mianowicie została ukształtowana ustawą z 8 grudnia 2017 r.

Sędzia Juszczyszyn jako pierwszy w Polsce powołał się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada 2019 roku. Wyrok ten uznał, że polski system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest niezgodny z prawem unijnym. Juszczyszyn wystąpił wówczas do Kancelarii Sejmu o udostępnienie list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa, chcąc zweryfikować prawidłowość powołania sędziów przez KRK ustawą z 8 grudnia 2017 roku.

reklama

Działania te nie były bez konsekwencji dla sędziego. W wyniku swojego postępowania stracił delegację do Sądu Okręgowego, a w lutym 2020 roku został zawieszony w czynnościach sędziowskich przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Zawieszenie to wiązało się również z obniżeniem wynagrodzenia o 40%.

Jednak Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, wydając wyrok 6 października 2022 roku, stwierdził, że działania podjęte wobec Juszczyszyna naruszyły artykuły 6, 8 oraz 14 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Oko
15 maja 2024 20:01

Koledzy nie dadzą „zginąć”, zakała dla palestry.

Przemas
15 maja 2024 23:03

Wstyd i hańba.

Polecane
Ogłoszenia