17 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024
reklama

Majówka w Olsztynie: kajaki, food trucki i sztuka na wyciągnięcie ręki

OlsztynMajówka w Olsztynie: kajaki, food trucki i sztuka na wyciągnięcie ręki

Majówka 2024 w Olsztynie to doskonała okazja, aby cieszyć się wolnym czasem, smakować regionalne potrawy i relaksować się w otoczeniu natury. W tym roku, dzięki korzystnemu kalendarzowi, wystarczy wziąć jeden dzień wolnego, aby móc świętować od środy 1 maja aż do niedzieli 5 maja.

reklama

Atrakcje majówkowe w Olsztynie

Krzysztof Otoliński, dyrektor Biura Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta Olsztyna, zachęca do spędzenia tego czasu w Olsztynie, gdzie jest dostęp do kilkunastu jezior i rozległego Lasu Miejskiego, jednego z największych w Europie. Jako atrakcję rekomenduje spływ kajakowy rzeką Łyną oraz korzystanie z bogatej oferty Centrum Rekreacyjno-Sportowego „Ukiel”, które dysponuje licznym sprzętem wodnym do wynajęcia.

Dodatkowo, Otoliński zaprasza na bezpłatną wycieczkę z przewodnikiem, która odbędzie się 1 maja o godzinie 12. Wycieczka prześledzi olsztyńskie ślady znanego serialu „Stawka większa niż życie”. Punkt zbiórki to most św. Jana Nepomucena, gdzie w 1967 roku kręcono sceny do tego kultowego serialu.

reklama

Festiwal Food Trucków

Na plaży miejskiej Ukiel, od 1 do 5 maja, funkcjonować będą food trucki, oferujące dania z różnych stron świata, w tym kuchni gruzińskiej, meksykańskiej i amerykańskiej. Wśród przysmaków znajdą się również hiszpańskie pączki, świeże owoce w czekoladzie i węgierskie kołacze. Festiwal Smaków Food Trucków będzie czynny od środy do soboty w godzinach od 12 do 21, a w niedzielę do godziny 20.

Seanse w planetraium i obserwatorium

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne również przygotowało specjalną ofertę na majówkę. Od 1 do 5 maja proponuje seanse filmowe oraz zwiedzanie z przewodnikiem.

W repertuarze planetarium znajdują się takie pozycje jak:
godz. 11 seans filmowy “Cosmix”
godz. 12 seans filmowy “Polaris”
godz. 13 projekcja na żywo “Niebo dzisiejszej nocy”
godz. 15 seans filmowy “W poszukiwaniu Ciemnej materii”
godz. 16 projekcja na żywo “Sondujemy Układ Słoneczny”
godz. 17 seans filmowy “Łucja i zagadka spadających gwiazd (Polaris 2)”
godz. 18 seans filmowy “Nasz Wszechświat”

reklama

W obserwatorium natomiast:

– Zwiedzanie pracowni z przewodnikiem oraz teleskopowe pokazy aktywności Słońca:10, 11:30, 13, 14:30, 16 i 17.
– W Gabinecie Materii Kosmicznej można zapoznać się z rozwojem astronomii, wejść również na taras widokowy, skąd  widać cały Olsztyn.
– Doświadczalnia Kopernika: godz. 10.15, godz. 11.15, godz. 12.15, godz. 13.15, godz. 14.15, godz. 15.15, godz. 16.15, godz. 17:15.
– 3 maja o godz. 22 i 23 będą nocne pokazy nieba.

Cennik: Seanse i projekcje – normalny 25 zł, ulgowy 20 zł; zwiedzanie Obserwatorium/pokaz nieba – normalny 25 zł, ulgowy 20 zł; Doświadczalnia Kopernika – normalny 15 zł, ulgowy 10 zł. Rezerwacji można dokonywać przez stronę internetową.

W miejskiej Bibliotece Publicznej

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie również ma przygotowane specjalne atrakcje na majówkę. 2 maja w MultiCentrum odbędą się warsztaty graficzne z polską flagą w tle, a w Planecie 11 będzie można wziąć udział w quizie dotyczącym polskiej flagi i barw narodowych.

Galeria BWA

Galeria BWA w Olsztynie zaprasza 2 maja na warsztaty plastyczne “Sztuka i flaga” (godz. 12.00), gdzie uczestnicy będą mogli stworzyć własne dzieło artystyczne z motywem biało-czerwonym. Zajęcia potrwają 45 minut, wstęp 10 zł. 5 maja rodziny z dziećmi mogą wziąć udział w warsztatach “Rodzinny samouczek sztuki. Grafika”, podczas których dzieci nauczą się, czym jest grafika i jak wykonać własne prace. Zajęcia potrwają od 45 minut do godziny. Wstęp 10 zł.

Ponadto w Olsztyńskim Teatrze Lalek (ul. Głowackiego 17) 4  maja o godz. 17 oraz 5 maja o godz. 11 spektakl „Mały widz czyli biegiem przez Warmię (i czas)”.

Plener zorganizuje MOK

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie organizuje 3 maja otwarty plener malarski w parku Centralnym, gdzie każdy będzie mógł spróbować swoich sił w malarstwie. Wstęp na plener jest bezpłatny. Czas trwania to ok. 4 godziny, start o 12.00.

Ponadto, 5 maja w kamienicy Naujacka odbędzie się spektakl grupy ToNieKabaret! pt. „Prawdziwy Polak nie żyje”, który z humorem podejdzie do stereotypów związanych z polskością. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane