17 C
Olsztyn
czwartek, 20 czerwca, 2024
reklama

Warmia i Mazury na ostatnim miejscu w rankingu zdawalności praw jazdy

OlsztynWarmia i Mazury na ostatnim miejscu w rankingu zdawalności praw jazdy

WORD-y z Warmii i Mazur mają najniższą zdawalność egzaminów na prawo jazdy w całej Polsce. Dlaczego?

reklama

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu jest czymś codziennym. Wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić funkcjonowania bez swojego auta. Jednak aby zostać kierowcą, trzeba najpierw zdać egzamin. Okazuje się, że w województwie warmińsko-mazurskim jest to trudniejsze niż w innych.

Zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Od stycznia bieżącego roku w egzaminie na prawo jazdy wprowadzono kilka zmian, głównie w części praktycznej. Teraz egzamin praktyczny, w przypadku negatywnego wyniku, wcale nie zmusi zostać przerwany, a egzaminator może informować zdającego o popełnianych przez niego błędach na bieżąco.

reklama

Trudny egzamin teoretyczny

Okazuje się, że kandydaci na kierowców, którzy do egzaminu na prawo jazdy podchodzą w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie, największy problem mają z częścią teoretyczną. Zdaje ją tylko 46 procent podchodzących do egzaminu i biorąc pod uwagę wszystkie miasta wojewódzkie jest to najniższy wynik w skali całego kraju.

Jak podaje portal olsztyn.com.pl, wynika to z faktu, że coraz więcej osób samodzielnie przygotowuje się do egzaminu, a przez to przy bardziej skomplikowanych pytaniach, szczególnie tych wielokrotnego wyboru, może mieć trudności.

Egzamin praktyczny zdać łatwiej…

W 2023 roku zdawalność egzaminu praktycznego na prawo jazdy w województwie warmińsko-mazurskim wynosiła 31,7 procent i była wyższa od średniej krajowej, czyli 30,99 procent.

reklama

Tutaj, poza przygotowaniem kandydata, liczy się umiejętność panowania nad stresem, a także… podejście egzaminatora.

…ale nie w Elblągu

Okazuje się, że to ten ostatni czynnik ma decydujący wpływ na pozycję elbląskiego WORD-u w rankingu, czyli trzecią od końca w skali całego kraju. To „zasługa” jednego egzaminatora. Podczas gdy zdawalność egzaminu praktycznego w 2023 roku wyniosła w Elblągu 24,3 procent, ten jeden egzaminator w III kwartale odnotował wynik… 4,13 procent.

Zygmunt Kiersz, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu, za ten stan rzeczy obwinia również ośrodki szkolenia kierowców, które w jego ocenie „nie do końca dobrze realizują program szkolenia”.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zenek
29 kwietnia 2024 22:36

Nie ma to jak małpowanie tematu, już teraz na “żywca”. Czyżbyście NIE potrafili znaleźć tematu???? Tylko kalkę uprawiacie. To pokazuje jakość tego tytułu. Jak więcej będziecie idiotycznie cenzurować, tym bardziej internauci będą unikać takiego serwisu. Robicie to samo co GO, tam jest 100% cenzury ale też brak w 100%…zainteresowania. Zaczynacie pisać na Berdyczów, czyli do nikogo. Brawo, mówiłem wam że przez cenzurę to kiedyś pierdnie i macie. Już niedługo, a roboty zaczniecie szukać. A co tam przecież żyje się DZISIAJ, jutro już nieistotne.

lolo
29 kwietnia 2024 19:52

zdający powinni się wspomóc kopertą

Polecane