15 C
Olsztyn
czwartek, 30 maja, 2024
reklama

Nowa noclegownia w Olsztynie – więcej miejsca i lepsze warunki dla osób bezdomnych

OlsztynNowa noclegownia w Olsztynie - więcej miejsca i lepsze warunki dla osób...

W Olsztynie mieszkańcy będą mogli korzystać z nowego, znacznie lepszego schroniska dla osób bezdomnych. Inwestycja została zakończona na pół roku przed planowanym terminem, co jest powodem do zadowolenia zarówno władz miasta, jak i wykonawcy prac.

reklama

Zamieniono stary, rozpadający się barak na nowoczesny, komfortowy budynek. “Stary obiekt był naprawdę w złym stanie. Funkcjonował od roku 1989, ale powstał w latach 70. jako baza OHP, co sprawiało, że jego kondycja była daleka od idealnej”, tłumaczy miasto. Nowa noclegownia to budynek parterowy zbudowany na solidnych fundamentach, z murowanych ścian bloczków silikatowych.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, podkreślił wagę inwestycji dla poprawy warunków życia osób nieposiadających dachu nad głową. “Osoby korzystające z noclegowni będą teraz przebywać w godnych warunkach. Co niezwykle istotne, obiekt może przyjąć więcej osób niż poprzedni.” Dodał, że w poprzedniej noclegowni mogło nocować 67 osób, podczas gdy nowa pomieści ich aż o 30 więcej.

reklama

Noclegownia wyposażona jest w odpowiednie pomieszczenia, w tym cztery pokoje 18-osobowe, dwa pokoje 10-osobowe oraz specjalnie przystosowany dla osób niepełnosprawnych pokój 5-osobowy. Do dyspozycji mieszkańców są łazienki, suszarnia, pralnia, świetlica, kaplica, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników i biuro.

“Zakończyliśmy inwestycję pół roku przed umownym terminem”, mówi dumnie wykonawca prac, Paweł Pachucki i dodaje, że kooperacja z wszystkimi zaangażowanymi stronami przebiegała wyjątkowo sprawnie.

Koszty związane z budową wyniosły prawie 5,5 mln złotych, z czego aż 4,4 mln złotych to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

reklama

Elżbieta Skaskiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, zachwala udoskonaloną placówkę. “Zapewnia ona więcej niż samo schronienie na noc. Oferuje gorące napoje, wymianę odzieży, dostęp do środków czystości oraz możliwość dezynfekcji. Poza tym bezdomni mają możliwość skorzystania z prysznica, pralni, a także różnorodnej pomocy socjalnej i poradnictwa.”

Badanie przeprowadzone w nocy z 28 na 29 lutego 2024 roku wykazało, że liczba osób bezdomnych w olsztyńskich placówkach MOPS wyniosła 125, chociaż faktyczna liczba tej populacji może być znacznie większa. Aktualnie, w okresie wiosennym, w nowej noclegowni codziennie nocuje około 40 osób.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
29 kwietnia 2024 09:38

No i SUPER należy im się , kiedy parapetówka 🍹🥃👴

👽👽👽
29 kwietnia 2024 02:11

Myślę że nowe podatki, nowe wały ilość bezdomnych wrośnie. Wraz z ilością samotnych matek z Ukrainy

Polecane
Ogłoszenia