9 C
Olsztyn
wtorek, 15 października, 2024
reklama

PKW podała terminy. Oto kiedy nowe władze samorządowe obejmą funkcje

OlsztynPKW podała terminy. Oto kiedy nowe władze samorządowe obejmą funkcje

Po rekordowo długiej kadencji samorządowej w historii III RP, która trwała ponad 5 lat, nadszedł czas na zmiany. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) ustaliła, że zaprzysiężenie nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się na pierwszym posiedzeniu nowo wybranych rad gmin i miast. Zgodnie z procedurą, posiedzenia te zwołują komisarze wyborczy w okresie między 1 a 7 maja, co zainauguruje nową kadencję samorządowców rozpoczynającą się 1 maja.

reklama

Nowe regulacje a przebieg wyborów

Zmiany w prawie wyborczym, które miały miejsce w ostatnich latach, miały znaczący wpływ na długość kadencji samorządów. Pierwsza z nich, nowelizacja Kodeksu wyborczego z 2017 roku, wydłużyła kadencję z czterech do pięciu lat. Kolejna zmiana, wynikająca z specustawy przygotowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w końcówce 2022 roku, przesunęła koniec kadencji do 30 kwietnia 2024 roku. Dzięki tym regulacjom uniknięto kumulacji wyborów parlamentarnych i samorządowych jesienią 2023 roku.

Proces obejmowania funkcji

Wójt obejmuje swoje obowiązki w momencie złożenia przysięgi przed radą gminy.

reklama

Państwowa Komisja Wyborcza podkreśliła, że zgodnie z prawem dotyczącym samorządu gminnego, sesja rady, na której wójt (lub burmistrz, prezydent miasta) ma złożyć ślubowanie, musi zostać zwołana przez komisarza wyborczego najpóźniej siedem dni po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów wójtów w całym kraju. Oznacza to, że takie spotkanie powinno mieć miejsce w pierwszej połowie kwietnia.

Niemożliwe jest jednak zorganizowanie sesji w tym okresie, jak zauważyła PKW, ponieważ kadencja wójta (lub burmistrza, prezydenta miasta) zaczyna się wraz z początkiem kadencji rady gminy i kończy w dniu jej zakończenia (30 kwietnia), co wynika z tej samej ustawy.

Inauguracja i obowiązki radnych

Pierwsze posiedzenia rad gmin, powiatów i sejmików województw mają zbliżony przebieg. Podczas tych sesji radni składają ślubowanie i wybierają władze rad: przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Wybór tych osób jest kluczowy dla dalszego funkcjonowania samorządów, gdyż odpowiadają oni za kierowanie pracami rady, a także reprezentują ją na zewnątrz.

reklama

Przed Polską nowa era samorządności. Po rekordowo długiej kadencji, władze lokalne zostaną odświeżone, co przyniesie nowe wyzwania i możliwości dla rozwoju gmin, miast i regionów.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Bobrek
10 kwietnia 2024 16:12

Głosując na Szewczyka głosujemy tak naprawdę na ciąg dalszy rządów Grzymowicza. Oni po prostu zamienią się miejscami, a dla nas- Olsztyniaków nic się nie zmieni na lepsze. Szewczyk obiecuje zmiany na lepsze, pytanie dlaczego skoro był przewodniczącym rady miasta, żadnych zmian nie wprowadził? Sprawdźcie też kto był wnioskodawcą podwyżek dla radnych 🙂 Chcecie nie mieć dostępuj do jezior bo powstaną nad ich brzegami bloki to głosujcie na Szewczyka.

Przedsiębiorca
10 kwietnia 2024 15:42

Pamiętajmy jeśli chcemy tani Olsztyn! Jeśli nie chcemy betonu! Jeśli nie chcemy by wywóz śmieci był uzależniony od wody na rachunkach! Jeśli nie chcemy CBDC czyli wycofania gotówki! Tylko pan Małkowski. Głosujmy rodzinami nim będziemy bezdomni

Polecane