Projekt stworzenia w Olsztynie systemu samoobsługowych stacji rowerów publicznych miał kolejny już raz być przedmiotem głosowania w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Wniosek Stowarzyszenia „Wizja Lokalna” nie zostanie jednak poddany pod głosowanie, gdyż zadanie zostało właśnie przekazane przez miasto do osobnej realizacji w następnym roku. To chyba pierwszy w historii OBO przypadek, gdy wnioskodawcy cieszą się z powodu odrzucenia ich inicjatywy, bo oznacza do, że inicjatywa w końcu powstanie.
Według informacji przekazanych stowarzyszeniu oficjalnie przez Urząd Miasta, rozmowy w przedmiocie uruchomienia systemu prowadzone są przez urzędników miejskiego Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. System liczyć ma około 40 stacji z 7 do 10 rowerów na każdej, co da łącznie od 280 do 400 rowerów. Koszt funkcjonowania wynieść ma około miliona złotych rocznie.
– Docelowy kształt systemu może być jednak jeszcze większy i to bez angażowania dodatkowych środków przez miasto – przekonuje Paweł Klonowski z Wizji Lokalnej i dodaje. – Doświadczenia innych miast pokazują, że jednym ze sposobów na taką rozbudowę może być tworzenie tzw. stacji sponsorskich, na które w bezpośrednim sąsiedztwie swoich lokalizacji chętnie decydują się m.in. galerie handlowe, centra usługowe, kompleksy biurowe, większe zakłady pracy, deweloperzy czy nawet osiedla.
W tym kontekście należy też wspomnieć o analogicznej inicjatywie, której wdrożenie zapowiedział Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, mającej docelowo funkcjonować na zasadzie kompatybilnego z miejskim podsystemu obejmującego Kortowo i kilka jednostek uniwersyteckich poza nim. Również w tych pracach na zaproszenie władz UWM udział biorą społecznicy ze stowarzyszenia „Wizja Lokalna”.
– Dokładnie taki kształt systemu, czyli miasto + UWM + stacje sponsorskie, zaproponowaliśmy kilka tygodni temu w naszym trzecim już raporcie miejskim, który stanowi podsumowanie prowadzonych od 2013 roku starań stowarzyszenia w tym zakresie, w tym zakończonych kilka tygodni temu badań ankietowych, w których udział wzięło ponad 1,2 tys. osób – mówi Rafał Ostoja-Lniski, koordynator akcji ankietowej.
Wspomniany raport dostępny jest pod adresem – www.facebook.com/wizjalokalnaolsztyna