14 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Nowe perspektywy dla Warmii i Mazur. Wsparcie rządowe dla regionów przygranicznych

OlsztynNowe perspektywy dla Warmii i Mazur. Wsparcie rządowe dla regionów przygranicznych

Region Warmii i Mazur, jedyny w Polsce sąsiadujący bezpośrednio z Federacją Rosyjską, stoi przed wyjątkowymi wyzwaniami związanymi z trwającym konfliktem na Ukrainie. Odpowiedzią na te trudności jest inicjatywa rządowa, która ma wesprzeć gminy graniczące z Rosją. Dzięki spotkaniu zorganizowanemu przez wojewodę Radosława Króla w Olsztynie lokalne samorządy mogą liczyć na znaczące dofinansowanie.

reklama

Rządowy program rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych

W ramach “Rządowego Programu Rozwoju Północno-Wschodnich Obszarów Przygranicznych na lata 2024-2030”, prezentowanego przez Jacka Protasa, sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, region Warmii i Mazur otrzyma 125 mln zł. To wsparcie ma zasadnicze znaczenie dla przeciwdziałania negatywnym skutkom sąsiedztwa z agresorem oraz dla stworzenia warunków do długoterminowego rozwoju regionu.

Szansa na rozwój i modernizację

Program zakłada wszechstronne wsparcie dla czterech województw graniczących z Rosją i Białorusią: podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego, przewidując łączną pulę dofinansowania na poziomie 500 mln zł. Dla Warmii i Mazur fundusze te oznaczają możliwość przeprowadzenia niezbędnych inwestycji w infrastrukturę drogową, edukacyjną, zdrowotną, a także w projekty związane z ochroną środowiska i rozwojem turystyki.

reklama

Konkretne korzyści dla samorządów

W ramach programu samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie konkretnych projektów, takich jak remonty dróg, budowa ścieżek rowerowych, modernizacja placówek oświatowych czy wsparcie dla podmiotów leczniczych. Maksymalna kwota wsparcia na jedno zadanie wynosi 2 mln zł, przy czym jeden samorząd ma możliwość uzyskania dofinansowania na realizację maksymalnie dwóch projektów.

Unikalna szansa dla regionu

Program stanowi nie tylko odpowiedź na bieżące potrzeby spowodowane trudną sytuacją geopolityczną, ale również otwiera drogę do kompleksowego rozwoju regionu. Jak podkreśla wojewoda Król, pomoc ta pozwoli na realizację działań, które dotąd nie mogły liczyć na wsparcie z funduszy unijnych, reagując bezpośrednio na specyficzne wyzwania społeczności lokalnych dotkniętych negatywnymi skutkami sąsiedztwa z Rosją.

Inicjatywa rządowa to zatem szansa na przyspieszenie rozwoju Warmii i Mazur, umacnianie bezpieczeństwa regionu oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Dla samorządów z powiatów: braniewskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, węgorzewskiego i gołdapskiego oznacza to nowe możliwości inwestycyjne i finansowe, które mogą znacząco przyczynić się do długofalowego wzrostu i stabilności regionu.

reklama

źródło: Urząd Wojewódzki, fot.: Urząd Wojewódzki

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Stefania
20 marca 2024 08:37

Najpierw grabią nasze pieniądze i wyniszczają przedsiębiorczość, a potem dobrodzieje przychodzą tu ze wsparciem. Nie zabierajcie nam pieniędzy, wtedy sami sobie świetnie poradzimy.

Specjalistapsychiatra
20 marca 2024 01:51

Jakuś ten Jacek tłumów nie ściąga. Aparatczyk Kuchciński, kłamca bez wiedzy o miejscu zamieszkania, ze wzrokiem, jakby rozumu szukał

Polecane