3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Kolejna grupa Olsztynian będzie jeździć za darmo komunikacją miejską?

OlsztynKolejna grupa Olsztynian będzie jeździć za darmo komunikacją miejską?

W Olsztynie radni rozważają wprowadzenie nowej uchwały, która umożliwiłaby bezpłatne korzystanie z komunikacji miejskiej dla osób, które przekroczyły 60 rok życia, ale tylko w bardzo konkretnych sytuacjach. Zgodnie z propozycją, darmowe przejazdy byłyby dostępne dla wyborców w wieku 60 lat i starszych oraz dla niepełnosprawnych wraz z ich opiekunami w dniu wyborów, aby ułatwić im dotarcie do lokali wyborczych i powrót do domu.

reklama

Darmowe przejazdy w dniu głosowania

Zgodnie z nową uchwałą, darmowe przejazdy miałyby być dostępne w dniach wyborów prezydenta Polski, prezydenta Olsztyna, do rady miasta, a także podczas wyborów parlamentarnych, europejskich oraz w dniach referendów lokalnych i ogólnokrajowych. Aby skorzystać z darmowego przejazdu, wyborca musiałby posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości ze zdjęciem, potwierdzający wiek, lub w przypadku osób niepełnosprawnych – ważny dokument tożsamości wraz z dokumentem stwierdzającym umiarkowany lub znaczny stopień niepełnosprawności.

Założeniem uchwały jest ułatwienie dostępu do lokali wyborczych osobom starszym i niepełnosprawnym, co ma na celu zwiększenie frekwencji wyborczej wśród tych grup mieszkańców. Wnioskodawcy mają nadzieję, że nowe przepisy zaczną obowiązywać już podczas najbliższych wyborów samorządowych, co pozytywnie wpłynie na komfort i dostępność procesu wyborczego dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami.

reklama

Dyskusja wokół wieku uprawniającego do bezpłatnych przejazdów

Propozycja radnych wywołała dyskusję wśród mieszkańców Olsztyna, szczególnie wśród seniorów, którzy zastanawiają się, dlaczego darmowe przejazdy mają dotyczyć tylko osób powyżej 60. roku życia w dniu wyborów. Niektórzy z nich argumentują, że takie udogodnienie powinno być rozszerzone na więcej dni i obejmować szerszą grupę wiekową, aby jeszcze bardziej wspierać mobilność mieszkańców miasta.

Decyzja w sprawie wprowadzenia nowej uchwały leży w rękach radnych Olsztyna, którzy będą musieli zważyć argumenty za i przeciw, aby podjąć decyzję najlepiej służącą wszystkim mieszkańcom miasta.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia