3 C
Olsztyn
niedziela, 21 kwietnia, 2024
reklama

Marszałek województwa uczcił pamięć Immanuela Kanta: uroczystość z okazji 220. rocznicy śmierci filozofa

GołdapMarszałek województwa uczcił pamięć Immanuela Kanta: uroczystość z okazji 220. rocznicy śmierci...

W poniedziałek, 12 lutego 2024 roku, wypadła 220. rocznica śmierci wybitnego myśliciela oświecenia – Immanuela Kanta. W związku z tą wyjątkową datą w Gołdapi odbyły się uroczystości w hołdzie tej historycznej postaci. W obchodach wziął udział marszałek województwa Marcin Kuchciński. Po ceremonii spotkał się on z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych.

reklama

Warto przypomnieć, że Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego ustanowił rok 2024 Rokiem Immanuela Kanta, oddając hołd 300. rocznicy urodzin filozofa. Podkreślono wówczas, że Warmia i Mazury są miejscami, które wywarły znaczący wpływ na młodego Kanta. Jego pobyt w Jarnołtowie jako prywatnego nauczyciela oraz podróż do Gołdapi to ważne momenty, które kształtowały jego intelektualne i życiowe drogi. Sam Kant przywoływał te doświadczenia, sugerując ich wpływ na późniejszą pracę filozoficzną.

W Gołdapi znajduje się pomnik upamiętniający filozofa, a w Jarnołtowie uhonorowano go tablicą oraz rzeźbą.

reklama

Kant jest autorem trzech dzieł, które stworzyły system krytyczny filozofii: „Krytyka czystego rozumu” (1781), „Krytyka praktycznego rozumu” (1788) i „Krytyka władzy sądzenia” (1790). Dzieła te zrewolucjonizowały myśl filozoficzną, wpływając na kierunek dyskusji i dalsze badania w dziedzinie etyki, metafizyki i estetyki.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Emanuel
15 lutego 2024 18:09

A marszałek to coś tam poczytał o tym bohaterze?

Polecane
Ogłoszenia