27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Prusy Wschodnie widziane z okna: unikatowa wystawa Danuty Sewruk w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie

OlsztynPrusy Wschodnie widziane z okna: unikatowa wystawa Danuty Sewruk w Galerii Marszałkowskiej...

Warmińsko-mazurskie pejzaże Danuty Sewruk zagoszczą w Olsztynie na wystawie pt. „Prusy Wschodnie malowane w oknach”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Marszałkowskiej, która mieści się w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego, 12 lutego 2024 roku, o godzinie 15:30.

reklama

Artystka prezentuje na swoich obrazach realistyczne scenografie z warmińskich i mazurskich miast, które odwzorowane są w drewnianych okiennych ramach ozdobionymi czarnymi okuciami. Jej dzieła to nie tylko malarskie przedstawienie architektonicznych detali, ale również rekonstrukcje życia codziennego mieszkańców. Widzimy budynki, ulice, ludzi w strojach z epoki oraz dorożki z końmi; wszystko w stylu nostalgicznych pocztówek z minionej epoki.

Kuratorka wystawy Ita Haręza mówi, że wyraziste i dojrzałe w formie obrazy Sewruk przywodzą na myśl spokojne, harmonijne sceny z przeszłości. Natura i architektura współgrają ze sobą bez śladu niepokoju, tworząc idylliczne, pozbawione napięcia kompozycje. Obrazy utrzymane są w lokalnych barwach, a każdy element krajobrazu jest tu traktowany z równą uwagą.

reklama

Charakterystyczne zastosowanie okiennych ram nie jest jedynie estetycznym zabiegiem. Ma ono wywołać w odbiorcy poczucie ciepła i intymności. Kompozycje Sewruk to dominacja architektury i urbanistyki. Jednak często malarka na obrazach umieszcza fragment nieba, co wprowadza widza w subtelnie zarysowaną perspektywę ulicy czy kształtu budynków.

Całość wystawionych obrazów sprawia wrażenie starannie zaprojektowanej dekoracji, która stanowi ręcznie wykonaną pamiątkę miejsca i czasu. Wizyta na wystawie będzie nie tylko estetycznym doświadczeniem, ale także podróżą w czasie do epoki, którą współczesny świat poznać może już tylko dzięki takim malarskim rekonstrukcjom.

To niezmiernie ciekawe wydarzenie artystyczne w Olsztynie przyciągnie z pewnością miłośników malarstwa i historii. Zarówno mieszkańcy regionu, jak i przyjezdni będą mieli okazję zanurzyć się w malarskie pejzaże i wczuć się w atmosferę dawnych Prus Wschodnich.

reklama

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane