27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Oto oni: laureaci prestiżowych statuetek św. Jakuba w Olsztynie

OlsztynOto oni: laureaci prestiżowych statuetek św. Jakuba w Olsztynie

W poniedziałek 29 stycznia 2024 roku, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wręczył statuetki św. Jakuba. Nagrody za wybitne dokonania na rzecz miasta przyznano w sześciu kategoriach: Kultura, Nauka, Sport, Gospodarka, Działalność pozarządowa oraz Szczególne zasługi dla Olsztyna.

reklama

– Mamy przyjemność nagradzać statuetkami osoby szczególnie zasłużone dla naszego miasta – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Podkreślił on również wartość lokalnych promotorów i ich wpływ na promocję Olsztyna jako stolicy regionu Warmii i Mazur.

Przedstawiamy listę nagrodzonych za 2023 rok

Kategoria Kultura

W kategorii Kultura prestiżowe wyróżnienie otrzymali Karolina Felska i Krzysztof Wasilewski – para tańca towarzyskiego o międzynarodowej renomie. Od 1995 roku prowadzą program edukacyjny „Ogólnopolska Szkółka Tańca i Dobrych Manier”. Działające od ponad 10 lat Miejsce Kreatywnej Aktywności Eranova jest przykładem nowatorskich projektów promujących aktywne formy spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

reklama

Kategoria Nauka

W kategorii Nauka doceniony został prof. Andrzej Krankowski za jego wkład w rozwój Centrum Diagnostyki Radiowej Środowiska Kosmicznego UWM oraz przywództwo w międzynarodowym konsorcjum POLFAR, które jest częścią International LOFAR Telescope. W 2023 roku Komisja Europejska utworzyła konsorcjum, które skupia się na wykorzystaniu radioteleskopu LOFAR. Główną zaletą LOFAR, w porównaniu do konwencjonalnych radioteleskopów, jest jego zdolność do szybkiego tworzenia map bardzo dużych obszarów nieba. Profesor jest również zapalonym rowerzystą i kibicem sportowym.

Kategoria Sport

Aleksandra Lisowska (kategoria Sport) utalentowana polska lekkoatletka specjalizująca się w maratonach, reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku i zdobyła cztery złote medale na mistrzostwach kraju. W 2022 roku zdobyła tytuł mistrzyni Europy w maratonie, a w roku następnym ustanowiła nowy rekord Polski w tej dyscyplinie, osiągając czas 2:25:52 podczas maratonu w Walencji. Lisowska, reprezentując AZS UWM Olsztyn, jako pierwsza Polka zapewniła sobie kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

Kategoria Gospodarka

Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu został wyróżniony w kategorii Gospodarka za działania na rzecz lokalnego środowiska biznesowego, integracji przedsiębiorców i promocji najlepszych praktyk biznesowych. Zrzeszając 23 przedsiębiorców z regionu, klub współpracuje z innymi organizacjami, takimi jak Rotary Klub Olsztyn i Business Centre Club. Dodatkowo, klub angażuje się w tworzenie warunków do współpracy regionalnej, inicjowanie projektów pobudzających przedsiębiorczość i promowanie osiągnięć biznesowych poprzez wyróżnienia takie jak “Osobowość WiM” czy “Honorowa Osobowość WiM”.

reklama

Kategoria Działalność pozarządowa

Katarzyna Grabińska, określająca się jako artysta-ekonomista, połączyła swój talent z przedsiębiorczością, wprowadzając innowacyjne projekty w Pracowni Tańca PRYZMAT. Jej działalność skupia się na tworzeniu profesjonalnej sceny teatru tańca, eksperymentowaniu z różnymi formami artystycznymi i poszukiwaniu unikalnego wyrazu scenicznego. Grabińska, wspólnie z Fundacją, dąży do stworzenia zawodowego Olsztyńskiego Teatru Tańca.

Kategoria Szczególne zasługi

Bank Żywności w Olsztynie został doceniony w kategorii Szczególne zasługi dla Olsztyna za swoje nieustające działania na rzecz osób ubogich oraz za wypracowany system wsparcia społecznego. Bank Żywności w Olsztynie, zainicjowany w 2000 roku przez grupę osób zaangażowanych w pomoc ubogim, został założony przez Marka Borowskiego, który nadal pełni funkcję prezesa. Organizacja ta, mimo trudnych początków, z powodzeniem przeprowadziła swoją pierwszą zbiórkę żywności we wrześniu 2000 roku, gromadząc 3,5 tony jedzenia. Obecnie Bank Żywności jest dynamicznie rozwijającą się instytucją, która nie tylko zajmuje się dystrybucją żywności, ale również prowadzi działania edukacyjne i aktywizujące społecznie oraz zawodowo osoby zagrożone wykluczeniem.

źródło: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Piotr
30 stycznia 2024 18:15

Ta para prowadzących i ich “żarty” powinny się już udać na “zasłużoną “emeryturę.

Sorloth
30 stycznia 2024 16:54

Pytanie mam czy pan K.prowadził gale w ramach swoich obowiązków służbowych w wydziale promocji urzędu miasta , czy za dodatkowe pieniadze.

Polecane