7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Referendum w Dobrym Mieście. Czy odwołanie burmistrza stanie się faktem?

OlsztynReferendum w Dobrym Mieście. Czy odwołanie burmistrza stanie się faktem?

W Dobrym Mieście nadchodzi moment prawdy dotyczący przyszłości burmistrza Jarosława Kowalskiego. Wojewoda Radosław Król zdecydował o niepodjęciu dalszych kroków prawnych, otwierając tym samym drogę do przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrza.

reklama

Długa droga do referendum

Sprawa referendum ciągnie się od dłuższego czasu. Decyzja poprzedniego wojewody Artura Chojeckiego (PiS) o uchyleniu uchwały Rady Miejskiej w Dobrym Mieście o przeprowadzeniu referendum została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Obecny wojewoda, Radosław Król, nie zamierza kontynuować procedury sądowej, co otwiera drogę do referendum.

Kiedy referendum?

Przewodniczący Rady Miejskiej w Dobrym Mieście, Ryszard Łańko, liczy na przeprowadzenie referendum w pierwszej dekadzie marca. Jednak proces ten mógł rozpocząć się już we wrześniu ubiegłego roku, gdyby nie przeciągające się procedury.

reklama

Zbliżające się wybory samorządowe, planowane na kwiecień, rodzą pytania o sens przeprowadzenia referendum tuż przed nimi. Ryszard Łańko podkreśla, że każdy dzień złej władzy to szkoda dla społeczności lokalnej i warto wykorzystać demokratyczne narzędzia, jakimi jest referendum.

Powody referendum

Piotr Sarnacki, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie, zaznacza, że nie ma pewności co do przeprowadzenia referendum, a ostateczna decyzja należy do komisarza wyborczego. Zbliżające się wybory samorządowe dodają sprawie dodatkowej złożoności.

Inicjatywa referendum została podjęta po dwukrotnym braku wotum zaufania wobec burmistrza Jarosława Kowalskiego. Burmistrzowi zarzucano złe zarządzanie miastem i skłócenie mieszkańców. Jarosław Kowalski objął urząd burmistrza w 2018 roku, wygrywając drugą turę wyborów. Jego przyszłość na tym stanowisku stoi teraz pod znakiem zapytania.

reklama

źródło: Gazeta Olsztyńska

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
asdasdasd
23 stycznia 2024 21:34

gdzie te zloty garbusów?…gdzie te czasy?….

Paul Mark
23 stycznia 2024 19:53

Koalicja bandytów z KO ma długie i bezwzględne łapska łamiąc wszelkie prawa sądy ustawy i konstytucję napadając i terroryzując na Prezydenta. Zamach nie tylko na media sądy prawo prasowe a teraz na dobrego burmistrza przez PSL owskiego kolaboranta.

Polecane
Ogłoszenia