7 C
Olsztyn
środa, 28 lutego, 2024
reklama

Mosty przyjaźni na linii Polska-Ukraina: nowe horyzonty współpracy międzygminnej

OlsztynMosty przyjaźni na linii Polska-Ukraina: nowe horyzonty współpracy międzygminnej

W Starostwie Powiatowym w Olsztynie 18 stycznia doszło do spotkania gminnych samorządów Polski i Ukrainy, którego celem było nawiązanie bliższych relacji partnerskich.

reklama

Podczas roboczej wizyty delegacji z rejonu rówieńskiego w Ukrainie starosta olsztyński Andrzej Abako gościł Vasyla Tymoshchuka – przewodniczącego rady rejonu rówieńskiego, Dmytra Lysenkę – kierującego sprawami rady, a także Svitlanę Kovalchuk i Oleksandra Hutsa reprezentujących ukraińskie samorządy. Z polskiej strony udział wzięli wójt Gminy Purda Teresa Chrostowska, wójt Gminy Gietrzwałd Jan Kasprowicz oraz zastępca burmistrza Biskupca Zbigniew Szal.

Przedstawiciele z obu krajów wymieniali się informacjami na temat swoich regionów, co przyczyniło się do lepszego zrozumienia potrzeb i potencjału współpracy. Spotkanie upłynęło nie tylko w duchu formalnych rozmów, ale także pełnych emocji gestów. Vasyl Tymoshchuk przekazał podziękowania od uformowanego w rejonie rówieńskim batalionu wojskowego, a także ukraińską flagę z wyrazami wdzięczności za pomoc udzieloną przez społeczność powiatu olsztyńskiego. Przewodniczący rady przekazał również polskiej stronie obraz lokalnego malarza. W odpowiedzi starosta Abako zaprosił ukraińskie dzieci na letni wypoczynek, a delegację z Ukrainy na obchody jubileuszu współpracy z niemieckim powiatem Osnabrück.

reklama

Wizyta była również okazją do przekazania przez ukraińską stronę listów intencyjnych, które dotyczyły przyszłej współpracy. Teraz to wójtowie i burmistrz przedstawią dokumenty radnym, aby rozważyli możliwość oficjalnego ustanowienia partnerstwa. Potwierdzono również plany zorganizowania dalszych rozmów w formule online.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia