Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która funkcjonuje już siódmy rok, stała się niezwykle popularnym narzędziem. To dzięki niej mieszkańcy mogą zgłaszać wszelkie nieprawidłowości w swoim otoczeniu. W minionym roku do aplikacji wpłynęła rekordowa liczba 5653 zgłoszeń z samego tylko Olsztyna, co oznacza wzrost o prawie 500 zgłoszonych incydentów w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Wzrost liczby zgłoszeń świadczy o rosnącym zaangażowaniu mieszkańców, którzy w dobie wszechobecnego dostępu do internetu, bez trudu mogą informować o zagrożeniach. Policja wskazuje, że najczęściej zgłaszanymi problemami było spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie.
Łatwość użycia Krajowej Mapy to jeden z kluczowych czynników jej sukcesu. By nanieść odpowiednią informację, użytkownicy nie muszą zakładać konta ani podawać swoich danych osobowych. Wystarczy wskazać lokalizację, symbol z listy kategorii i ewentualny dodatkowy opis wraz ze zdjęciem bądź filmem. Skuteczność narzędzia opiera się na szybkim reagowaniu policji na zgłoszenia.
Warto jednak zaznaczyć, że Mapa nie służy do zgłaszania sytuacji awaryjnych, które wymagają natychmiastowej interwencji. W takich przypadkach należy niezwłocznie dzwonić na numer alarmowy. Narzędzie to znacząco wpływa na bezpieczeństwo lokalnych społeczności, które poza korzyściami wynikającymi z technologicznego postępu, otrzymują realną możliwość wpływania na swoje najbliższe środowisko.
źródło: KMP Olsztyn
Skuteczność narzędzia opiera się na szybkim reagowaniu policji na zgłoszenia. Chyba różnie z tą szybkością bywa