27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Ekumeniczne mosty: marszałek województwa gości przedstawicieli międzywyznaniowych

OlsztynEkumeniczne mosty: marszałek województwa gości przedstawicieli międzywyznaniowych

W Olsztynie odbyło się 25. spotkanie świąteczno-noworoczne, w którym uczestniczyli duchowni kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz innych wyznań. Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, po raz pierwszy pełnił rolę gospodarza.

reklama

W spotkaniu wzięła również udział przewodnicząca sejmiku województwa Bernadeta Hordejuk oraz wicemarszałek Miron Sycz. Podczas spotkania poruszono problematykę związaną z trudną sytuacją społeczno-gospodarczą wynikającą z działań po pandemii, która wyraźnie oddziaływała na życie parafii.

Znaczący był również temat wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Uczestnicy wskazywali konieczność precyzyjnego kierowania pomocy, a także zwrócili uwagę na potrzebę zapewnienia wsparcia psychologicznego i duchowego dla rodzin przebywających w regionie. Istotne były także kwestie związane z dbaniem o tożsamość tych ludzi w taki sposób, aby ich obecność stanowiła integralną część społeczeństwa, a nie asymilację.

reklama

Przedstawiciele kościołów podkreślili, jak ważną wartością są coroczne spotkania ekumeniczne. Wyróżniono również samorząd województwa za partnerskie podejście do kościołów mniejszościowych, co wyróżnia region na tle innych w Polsce. Dodatkowo zaznaczono, że to właśnie w sejmiku województwa działa komisja ds. mniejszości narodowych i etnicznych.

W wydarzeniu udział wzięli liczni duchowni różnych wyznań, między innymi: biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej ks. bp Arkadiusz Trochanowski (Kościół Greckokatolicki), dziekan ks. protoprezbiter Bogdan Sytczyk (Kościół Greckokatolicki) oraz przedstawiciele Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Polsko-Katolickiego, Kościoła Zielonoświątkowego oraz Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

źródło: Urząd Marszałkowski

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane