7 C
Olsztyn
wtorek, 27 lutego, 2024
reklama

Rozkwit czytelnictwa w Olsztynie: biblioteczne hity i niesłabnąca popularność książek

OlsztynRozkwit czytelnictwa w Olsztynie: biblioteczne hity i niesłabnąca popularność książek

Biblioteki w Olsztynie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Nieustannie przyciągają czytelników nie tylko bogatymi zbiorami, ale również różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi. W ostatnim roku liderem wśród najchętniej wypożyczanych pozycji okazała się być Lucinda Riley, która zdominowała listę 25 najpopularniejszych książek, a jej powieści znalazły się na niej aż sześciokrotnie.

reklama

Olsztyńskie biblioteki od wielu lat stanowią ważny punkt na kulturalnej mapie miasta. Jak podkreśla dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie Krzysztof Dąbkowski, mieszkańcy miasta nie tylko wypożyczają książki, ale również chętnie biorą udział w różnego rodzaju inicjatywach.

Wśród autorów docenianych przez olsztynian szczególne miejsce zajmuje Joanna Jax, pisarka związana z miastem, której twórczość pojawiła się w najnowszym zestawieniu aż pięciokrotnie. Warto zwrócić uwagę, że to właśnie jej powieści „Exodus”, „Głód” i „Wojna” zdobyły pierwsze trzy miejsca w rankingu najczęściej wypożyczanych tytułów.

reklama

Bibliotekarze zwracają także uwagę na wzrost zainteresowania książkami, na które czytelnicy muszą dłużej poczekać. Najdłużej czytelnicy muszą poczekać na książkę „Chłopki: opowieść o naszych babkach” autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak, na którą aktualnie czeka 164 osób. Inne pozycje z listy najbardziej oczekiwanych to „Atlas: historia Pa Salta” autorstwa Lucindy Riley i Harry’ego Whittakera oraz „Kukułcze jajo” Camilli Läckberg.

W 2023 roku filie Miejskiej Biblioteki Publicznej zanotowały ponad 582 tysiące wypożyczeń książek. Na liczne konkursy, wydarzenia kulturalne i lekcje biblioteczne zorganizowane przez bibliotekę przyszło około 36,4 tysiąca osób. Wśród najważniejszych inicjatyw wymienić można Dzień Bibliotekarza, Światowy Dzień Książki, Dni Literatury Dziecięcej oraz drugą edycję Festiwalu Literatury „Atlantyda Północy”, w którym udział wzięli znani i cenieni goście jak Ewa Zdrojkowska, Wojciech Kujawski, Marek Michalak oraz Agata Grzegorczyk-Wosiek.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zarejestrowanych jest obecnie nieco ponad 25 tysięcy czytelników, co świadczy o ogromnym wpływie instytucji na życie kulturalne miasta.

reklama

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia