26 C
Olsztyn
piątek, 12 lipca, 2024
reklama

Tragiczny rejs bez kamizeli: wyrok w sprawie wypadku na jeziorze Tałty

MrągowoTragiczny rejs bez kamizeli: wyrok w sprawie wypadku na jeziorze Tałty

Sąd Rejonowy w Mrągowie wydał 29 grudnia 2023 roku wyrok w sprawie tragicznego wypadku łodzi motorowej, który miał miejsce na jeziorze Tałty. Piotr O., oskarżony o spowodowanie tego zdarzenia, został skazany na 4 lata i 3 miesiące pozbawienia wolności.

reklama

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie, która w czerwcu przekazała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, zarzuciła mu umyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu wodnym oraz spowodowanie wypadku, w wyniku którego zginęło dziecko.

18 czerwca 2022 roku w Starych Sadach nad jeziorem Tałty Piotr O. wsiadł za stery łodzi motorowej mimo braku wymaganych uprawnień motorowodnych i znajomości zasad żeglugi. Na pokładzie podróżowało łącznie 7 osób, w tym 3 dzieci. Według ustaleń śledczych 2 czynniki – nieodpowiedni manewr wykonany w reakcji na fale od innych statków oraz ustawienie łodzi bokiem do fali – doprowadziły do jej wywrócenia się i zatonięcia. Na skutek wypadku życie straciła małoletnia dziewczynka, której ciało wydobyte zostało z zatopionej łódki przez ratowników.

reklama

Oprócz tego O. został oskarżony o prowadzenie łodzi mimo orzeczonego przez sąd zakazu kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi.

Piotr O. podczas procesu przyznał się do złamania zakazu sądowego, ale zaprzeczył świadomemu naruszeniu zasad bezpieczeństwa. Mimo to sąd uznał go winnym i wymierzył karę więzienia. Dodatkowo nałożono na niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 15 lat oraz zasądzono zadośćuczynienie po 20 tysięcy złotych na rzecz obu rodziców zmarłej dziewczynki.

Wyrok sądu jest nieprawomocny.

reklama

źródło: Sąd Okręgowy

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane