29 C
Olsztyn
wtorek, 16 lipca, 2024
reklama

Nowy rozdział w obserwacji kosmosu w Olsztyńskim Planetarium

OlsztynNowy rozdział w obserwacji kosmosu w Olsztyńskim Planetarium

Olsztyńskie Planetarium, po kilkutygodniowej przerwie, otworzyło swoje drzwi dla gości, którzy mogą podziwiać efekty pracy nowych urządzeń projekcyjnych. Wielka zmiana nastąpiła w ramach realizacji projektu „Śladami Mikołaja Kopernika”, którego istotnym elementem było wyposażenie instytucji w nowoczesny sprzęt.

reklama

– Zainstalowany system zastąpił urządzenia służące olsztynianom i gościom od 2012 roku – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. – Aby móc oferować nadal propozycje na najwyższym poziomie, musimy dotrzymywać kroku postępowi technologicznemu – dodał. Wspomniał także, że system ten jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w planetariach na świecie.

reklama

Wrażenia pierwszych widzów, którzy obejrzeli już pokazy za pomocą nowej aparatury, są niezwykle pozytywne. Odwiedzający podkreślali, że w porównaniu do prezentacji realizowanych dawniej, różnica w jakości jest ogromna. Również władze Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego są bardzo zadowolone z efektów. Dyrektorka OPiOA Magdalena Pilska-Piotrowska tak określiła różnice:

– To jakby przesiąść się z wysłużonego opla do ferrari.

Ujawniła, że przy wyborze postawiono na ambitniejsze rozwiązanie, mimo iż było ono bardziej skomplikowane w obsłudze, ale oferowało znacznie szerszy wachlarz możliwości. Dodała też, że cały czas pracownicy Planetarium uczą się nowego systemu.

reklama

Ogromne możliwości, jakie oferują nowe urządzenia, pozwalają między innymi na symulowanie lądowania na powierzchni ciał niebieskich. Zainwestowano w nie około 2 milionów złotych.

Prace modernizacyjne toczą się także w Obserwatorium Astronomicznym, które ma zostać oddany do użytku publicznego 5 stycznia 2024 roku.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane