25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Oszustwo na policjanta: nie daj się nabrać przestępcom dzwoniącym z fałszywych numerów

OlsztynOszustwo na policjanta: nie daj się nabrać przestępcom dzwoniącym z fałszywych numerów

Oszustwa metodą „na policjanta” lub „na wnuczka” nadal są bardzo częstym procederem i policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie ostrzegają mieszkańców przed coraz bardziej wyrafinowanymi sposobami działania przestępców. Ofiary, często ludzie w podeszłym wieku, zostają naciągani na duże sumy gotówki poprzez telefoniczne oszustwa.

reklama

Osoby mające na celu wyłudzenie pieniędzy wykorzystują najrozmaitsze metody manipulacji. Kontaktują się telefonicznie z potencjalnymi ofiarami, podając się za bliskich lub funkcjonariuszy, by wykorzystać ich chęć niesienia pomocy. Policja przypomina, że nigdy nie informuje o swoich akcjach przez telefon ani nie prosi o przekazanie pieniędzy. Każdy taki telefon powinien wzbudzić podejrzenia.

W komunikatach podkreśla się, że oszuści często dzwonią na stacjonarne numery telefonów i podszywają się pod członków rodziny ofiary. Aby uwiarygodnić swoje słowa, nieprawdziwi krewni mogą przekonywać, że potrzebne są środki na ważny i pilny cel.

reklama

Przestępcy instruują również pokrzywdzonych, by podczas wizyty w banku nie informować pracowników o celu wypłaty gotówki. Wmawiają również ofierze, że nawet personel banku może być częścią szajki. Jest to taktyka mająca na celu uniknięcie wzbudzenia podejrzeń i ewentualnego zawiadomienia policji przez bank.

Działania oszustów mogą obejmować również spoofing telefoniczny. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania przestępcy mogą wyświetlić ofierze na ekranie telefonu zupełnie inny numer (np. jakiejś instytucji, banku) niż ten, z którego faktycznie dzwonią, co ma zwiększyć ich wiarygodność.

Policja apeluje do mieszkańców o zachowanie zasady ograniczonego zaufania wobec dzwoniących nieznajomych i o weryfikację tożsamości osób, które nieoczekiwanie proszą o pieniądze. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto skontaktować się z bliskimi lub bezpośrednio z policją, a każdą próbę oszustwa telefonicznego należy zgłosić pod numer alarmowy 112.

reklama

W ramach działań prewencyjnych istotne jest również informowanie i edukowanie najbliższych, zwłaszcza starszych członków rodzin, sąsiadów i znajomych o ryzyku i sposobach postępowania w przypadku otrzymania podejrzanej rozmowy telefonicznej. Uświadomienie i roztropność mogą uchronić wielu przed utratą oszczędności życia.

Źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane