-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Władze Olsztyna obniżają opłaty za śmieci – mieszkańcy zapłacą mniej o 12 procent

OlsztynWładze Olsztyna obniżają opłaty za śmieci – mieszkańcy zapłacą mniej o 12...

W środę, 13 grudnia, ogłoszono dobre wieści dla mieszkańców Olsztyna – w nadchodzącym roku opłaty za wywóz śmieci ulegną obniżeniu o 12 procent. Jest to pierwszy taki przypadek od niemal 10 lat, gdy koszty te zostaną zmniejszone. Przypomnijmy, że dekadę temu samorządy przejęły stery nad zarządzaniem systemem gospodarki odpadami komunalnymi w mieście.

– Na taki ruch pozwolą przede wszystkim 2 czynniki. W kończącym się roku w systemie pojawiła się nadpłata. A te pieniądze nie mogą być przeznaczone na inny cel. Natomiast istotniejsze jest zbliżające się wielkimi krokami uruchomienie naszej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO). Ceny mogłyby być niższe już 2 lata temu, gdyby nie przeszkadzano nam w tej inwestycji – powiedział Piotr Grzymowicz.

Uruchomiona instalacja przy ul. Bublewicza przyczyni się do produkcji energii cieplnej z alternatywnego paliwa, które będzie generowane w zakładzie przylegającym do miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi (ZGOK). Obecnie koszty utylizacji tony paliwa odpadowego wynoszą 600–820 złotych. Kiedy biopaliwo (RDF) zacznie być wykorzystywane przez ITPO, koszt nie powinien być większy niż 400 złotych za tonę.

– Stawki zmniejszą się z 11,10 złotego do 9,80 złotego za m³ zużytej wody, od którego naliczana jest opłata za odbiór odpadów – przekazała Ewa Łukasik-Błażejewicz dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna. Zapewnia także, że obowiązujące ulgi, na przykład dla dużych rodzin, zostaną zachowane na obecnym poziomie. Nowe ceny zaczną obowiązywać od lutego przyszłego roku.

Uruchomienie ITPO przyczyni się także do stabilizacji cen energii cieplnej w Olsztynie, ponieważ nie będzie konieczności kupowania certyfikatów emisyjnych CO2. W tym roku Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej już 3 razy obniżyło stawki: o 3,6 procent od 1 maja, o 4,4 procent od 31 lipca, a od 1 grudnia nawet o prawie 10 procent.

Planowane jest, iż rocznie ITPO wykorzysta około 110 tysięcy ton RDF-u, z czego połowa pochodzić będzie z olsztyńskiego ZGOK-u, a reszta z innych instalacji w regionie. Według prognoz w roku 2024 korzystanie z energii pochodzącej z węgla spadnie do 35 procent w stosunku do obecnych 65 procent.

Wszystkie te działania wskazują na pozytywny kierunek zmian i podkreślają wagę innowacyjnych rozwiązań w zarządzaniu odpadami i energią.

Źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane