6 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Oszustwo „na policjanta” w Olsztynie: mieszkaniec stracił 1,7 tys. zł zamiast 17 tys.

OlsztynOszustwo „na policjanta” w Olsztynie: mieszkaniec stracił 1,7 tys. zł zamiast 17...

Mieszkaniec Olsztyna stał się ofiarą przekrętu telefonicznego, w wyniku którego przestępcy podszywający się pod policjantów wyłudzili od niego 1,7 tys. złotych. Do zdarzenia doszło we wtorek, 12 grudnia 2023 roku.

reklama

Oszuści zadzwonili na telefon stacjonarny do mieszkańca Olsztyna, przedstawiając się jako funkcjonariusze policji zaangażowani w pilną akcję. Podczas rozmowy fałszywi policjanci poinformowali mężczyznę o tym, że grupa przestępców planuje włamać się do jego domu, a jego oszczędności są w niebezpieczeństwie. By dodać swojej historii wiarygodności, przestępcy nakłonili mężczyznę do wybrania numeru alarmowego, gdzie kolejna osoba miała potwierdzić zaangażowanie w akcję policyjną.

W efekcie tych działań do drzwi pokrzywdzonego niebawem zapukał nieznajomy mężczyzna, któremu olsztynianin przekazał gotówkę. Chociaż początkowo miał zamiar przekazać 17 tys. zł, przez pomyłkę suma, którą oddał oszustom, wyniosła 1,7 tys. zł.

reklama

Niedługo po zdarzeniu olsztynianin uświadomił sobie, że padł ofiarą przestępców i natychmiast zawiadomił policję o zdarzeniu.

Policja po raz kolejny podkreśla i apeluje do obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności podczas odbierania telefonów od nieznajomych, szczególnie gdy dotyczą one kwestii finansowych. Ostrzegają, by nie informować nikogo o posiadanych pieniądzach czy oszczędnościach. Policjanci nigdy też nie udzielają informacji o prowadzonych działaniach przez telefon, nie proszą także o przekazywanie pieniędzy osobom trzecim. Funkcjonariusze ostrzegają też, by nie ulegać presji czasu, którą stosują oszuści.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń ofiary powinny skontaktować się z najbliższą jednostką policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

reklama

Źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia