7 C
Olsztyn
piątek, 23 lutego, 2024
reklama

Świętowanie z fajerwerkami

Materiał partneraŚwiętowanie z fajerwerkami

Wystrzeliwanie fajerwerków uświetnia koniec starego roku i początek nowego. Odbywa się też podczas wielu innych okazji i uroczystości. Organizując tego typu pokaz, należy przestrzegać kilku ważnych zasad.

reklama

Fajerwerki wywodzą się z tradycji chińskiej; na Dalekim Wschodzie ich wystrzeliwanie jest ważnym elementem celebracji licznych świąt. W naszej części świata kojarzą się głównie z Sylwestrem i Nowym Rokiem, ale ich pokazy, publiczne i prywatne, organizowane są też z innych okazji. Jednakże materiały pirotechniczne są z natury swojej niebezpieczne i szkodliwe dla środowiska, toteż należy je stosować zgodnie z określonymi zasadami. Sprawdźmy, jak zorganizować bezpieczne i udane widowisko z fajerwerkami w roli głównej.

Planowanie i dobór przestrzeni

Najważniejszą kwestią związaną z organizowaniem pokazu fajerwerków, nawet dla niewielkiego grona odbiorców, jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom oraz osobom postronnym. Konieczne jest uzyskanie niezbędnych pozwoleń, dlatego do wydarzenia należy zacząć się przygotowywać co najmniej miesiąc przed terminem, a w wypadku imprezy masowej – jeszcze wcześniej. Trzeba też koniecznie znaleźć właściwe miejsce, znajdujące się w odpowiedniej odległości od:

reklama

– stacji paliwowych;

– samochodów i innych pojazdów mechanicznych;

– zbiorników z substancjami łatwopalnymi;

reklama

– budynków mieszkalnych;

– gospodarstw rolnych;

– schronisk;

– siedlisk zwierząt dziko żyjących.

Chodzi nie tylko o zachowanie bezpieczeństwa, lecz także o to, aby nie powodować dyskomfortu wynikającego z hałasu, który jest szkodliwy dla zwierząt oraz ludzi. Należy też zachować dziesięć metrów odległości od punktu, z którego fajerwerki wylatują w niebo.

Sprawdzone produkty

Konieczny jest również wybór odpowiednich fajerwerków. Muszą one pochodzić ze sprawdzonego źródła. Zarówno w trakcie eventów masowych, jak i prywatnych wykorzystywane mogą być tylko atestowane fajerwerki. Trzeba zwrócić uwagę na ich klasę. Niewielkie widowiska można przeprowadzić wyłącznie z użyciem materiałów pirotechnicznych klasy I i II, natomiast fajerwerki klasy III mogą być odpalane jedynie na profesjonalnych pokazach, i to tylko przez osoby, które zdały regulowany ustawowo egzamin przed komisją kwalifikacyjną.

Kwestie prawne

Organizując pokaz fajerwerków, zatroszczyć się też trzeba o niezbędne pozwolenia i dostosowanie wydarzenia do norm prawnych.

Aby urządzić spektakl pirotechniczny odbywający się NIE w Sylwestra, Nowy Rok lub w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych, niezbędne jest stosowne pozwolenie od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Wynika to z tego, że jedynie w trzy wyżej wymienione dni w roku odpalanie fajerwerków jest w Polsce uznane za legalne. Zezwolenie wydawane jest bezpłatnie, należy jednak postarać się o nie z wyprzedzeniem. Procedura jest prosta: wystarczy udać się do prezydenta miasta lub władz gminy i złożyć wniosek. Dokument wystosować trzeba minimum miesiąc przed planowanym wydarzeniem, a w przypadku dużych imprez zadbać warto o jeszcze większy zapas czasu. W piśmie konieczne jest dokładne określenie rodzaju oraz liczny petard i fajerwerków, które zostaną wykorzystane podczas imprezy. Wymagane jest także dołączenie kserokopii oznaczenia oraz instrukcji obsługi sztucznych ogni.

W Polsce całkowitym zakazem objęte jest wystrzeliwanie fajerwerków z balkonów oraz w pomieszczeniach zamkniętych. Nie można ponownie odpalać petardy, która nie zadziałała za pierwszym razem. Materiałów pirotechnicznych absolutnie nie wolno też wrzucać w płomienie.

Kary za łamanie przepisów związanych z organizowaniem pokazów fajerwerków są surowe – od grzywny do pozbawienia wolności. Dlatego, aby cieszyć się wspaniałym widowiskiem, zdecydowanie warto przygotować się do niego odpowiednio wcześniej, postarać się o wszelkie stosowne pozwolenia, zapatrzyć w atestowane materiały wysokiej jakości i wybrać miejsce, gdzie zabawa będzie przednia, a zarazem nikomu nie zaszkodzi.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Pirotechnik
18 grudnia 2023 15:15

Fajerwerki klasy 2 i 3 są dostępne dla KAŻDEGO, jedynie fajerwerki z klasą 4 są tylko dla profesjonalistów! Warto doczytać informacje, jak wprowadzać ludzi w błąd.
W niemczech i Holandii zabronione jest korzystanie z fajerwerków klasy 3

Polecane
Ogłoszenia