10 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Raport: Polacy kupili bez wsparcia kredytu mieszkania za 11 mld zł

WiadomościRaport: Polacy kupili bez wsparcia kredytu mieszkania za 11 mld zł
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W pierwszej połowie br. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni i Łodzi deweloperzy sprzedali mieszkania za prawie 20 mld zł, z czego prawie 11 mld zł pochodziło od osób, które kupiły lokale tylko za gotówkę – wynika z opublikowanego we wtorek raportu.

reklama

Według HRE Investments, taki poziom finansowania mieszkań jedynie samą gotówka, bez bankowego kredytowania, to najwyższy wynik w historii.

„Jednym z powodów tak wysokich wyników jest niskie oprocentowanie bankowych depozytów. To powoduje, że więcej osób jest skłonnych do inwestowania w nieruchomości. Na ich wynajmie można zarobić nawet kilkadziesiąt razy więcej niż na lokacie. Do tego historia pokazuje, że mieszkania potrafią uchronić kapitał przed destrukcyjnym działaniem inflacji” – czytamy w raporcie.

Umowa na wiadukt w Tracku podpisana
reklama

Eksperci zastrzegają, że wprawdzie po podwyżce stóp procentowych dokonanej przez RPP oprocentowanie lokat może pójść symbolicznie do góry, to pojedyncza podwyżka czy nawet kilka podwyżek to wciąż za mało, aby spowodować, że lokaty staną się realną konkurencją dla mieszkań na wynajem.

HRE Investments zwraca uwagę że wprawdzie pierwsze półrocze było rekordowe pod względem kwoty gotówki wydanej na zakup nowych mieszkań w Polsce, ale za to liczba kupionych w ten sposób lokali nie jest już rekordowa.

reklama

„Przez sześć miesięcy na siedmiu badanych rynkach w ręce nabywców gotówkowych trafiło około 21,4 tys. mieszkań. To o ponad 2 tys. mniej niż dotychczasowy półroczny rekord” – poinformował główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.

Stary budynek olsztyńskiego Dworca Głównego już nie istnieje

Dodał, że wysokiemu popytowi generowanemu przez kupujących za gotówkę i tych korzystających ze wsparcia kredytu hipotecznego towarzyszy jeszcze jedno źródło kupujących – chodzi o inwestorów instytucjonalnych, czyli najczęściej zagraniczne fundusze inwestycyjne kupujące mieszkania na wynajem w Polsce.

Ich aktywność została przez firmę JLL oszacowana w pierwszym półroczu na równowartość około 2,6 mld zł. To kilkanaście procent wartości wszystkich mieszkań sprzedanych w tym czasie na siedmiu największych rynkach.

źródło: PAP

zobacz też: Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt hipoteczny?

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama