Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 listopada finansuje badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 45 do 74 lat w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi bez konieczności posiadania skierowania lekarskiego. Jest to możliwe dzięki poszerzeniu przedziału wiekowego o 10 lat, dając szansę większej liczbie Polek na wczesne wykrycie i leczenie raka piersi.
Bezpłatne badania przesiewowe są dostępne dla kobiet ubezpieczonych, które nie wykonywały mammografii w ostatnich dwóch latach lub należą do grupy podwyższonego ryzyka – w przypadku wystąpienia raka piersi w rodzinie u matki, siostry lub córki oraz mutacji genów BRCA1 i/lub BRCA2 – i w poprzedzającym roku, w ramach realizacji programu, dostały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Z badań nie mogą skorzystać kobiety z wcześniej zdiagnozowanymi złośliwymi zmianami nowotworowymi w piersiach.
LUX MED zaprasza wszystkie panie spełniające kryteria do swojej mobilnej pracowni mammograficznej:
– w Olsztynku – 5 grudnia od 10:00 do 16:30 przy Ośrodku Zdrowia, ul. F. Chopina 11,
– w Gietrzwałdzie – 6 grudnia od 14:00 do 16:20 przy Gminnym Ośrodku Kultury, ul. Kościelna 2B,
– w Dobrym Mieście – 11 grudnia od 10:00 do 14:00 przy Dziennym Domu Senior Plus, ul. Górna 24.
Jak podkreśla Anna Niemirska z LUX MED Diagnostyka, mammografia jest kluczowym badaniem umożliwiającym wczesne wykrycie raka piersi, a wczesna diagnostyka daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie.
Na badanie można zapisać się telefonicznie pod numerem 022 880 90 80 (wew. 3). Podczas rejestracji należy mieć przy sobie dowód osobisty w celu weryfikacji uprawnienia do udziału w programie. Osoby, które mają wcześniejsze zdjęcia bądź płyty CD z mammografii, powinny zabrać je ze sobą, jeśli badanie nie było przeprowadzone w pracowni LUX MED.
Dodatkowe informacje o mammografii, ogólnych zasadach uczestnictwa w Programie Profilaktyki Raka Piersi oraz ofercie diagnostyki obrazowej można znaleźć na stronie internetowej LUX MED Diagnostyka: www.luxmed-diagnostyka.pl.
źródło: Powiat Olsztyński
ciekawe jak oni badaja płaskie baby?