2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Rozpoczyna się budowa nowej bursy dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach

OlsztynRozpoczyna się budowa nowej bursy dla uczniów Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach

Starostwo Powiatowe w Olsztynie ogłosiło wielką inwestycję edukacyjną, która ma na celu poprawę warunków mieszkaniowych i edukacyjnych uczniów Zespołu Szkół Rolniczych im. bp. Ignacego Krasickiego w Smolajnach. Starosta Andrzej Abako powiedział, że wraz z rosnącym zainteresowaniem szkołą baza edukacyjno-warsztatowa nie rozwijała się, co znacznie utrudnia konkurencję z podobnymi placówkami. W związku z tym podjęto decyzję o stworzeniu w Smolajnach nowoczesnego kompleksu.

reklama

Pierwszym krokiem jest budowa bursy, która pomieści około 100 uczniów. Obiekt ma być wyposażony w pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami, stołówkę z profesjonalną kuchnią, świetlicę, bibliotekę, mediatekę, salę do nauki oraz pokoje dla opiekunów.

W planie jest także wykorzystanie obiektu w okresie wakacji jako bazy noclegowej, np. dla uczestników obozów konnych, co ma związek z posiadaniem przez szkołę własnej stadniny konia śląskiego. Nie zapomniano też o osobach z niepełnosprawnością, dla których przystosowany zostanie cały obiekt. Ważnym aspektem jest również ekologia – energia niezbędna do funkcjonowania bursy będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

reklama

Całkowita wartość tej fazy inwestycji szacowana jest na 12 mln zł, z czego 10,2 mln zł ma pochodzić z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Pozostała kwota to wkład własny Powiatu Olsztyńskiego. Starosta zapowiedział oficjalną prezentację programu funkcjonalno-użytkowego kompleksu na początku grudnia i planuje ogłoszenie postępowania na projekt i wykonawstwo w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Kompleks miałby się składać z trzech części: dydaktyczno-mieszkalnej, warsztatowej i terenowej z obiektami sportowymi. Zespół Szkół Rolniczych obecnie kształci 185 młodych specjalistów oraz 80 dorosłych pogłębiających wiedzę w kursach kwalifikacyjnych w zawodach rolnik i pszczelarz.

reklama

Inwestycja ma być ważnym krokiem w rozwoju placówki i przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności edukacyjnej regionu.

źródło: Powiat Olsztyński

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia