23 C
Olsztyn
piątek, 26 lipca, 2024
reklama

W stronę dostępnego urzędu. Starostwo Powiatowe w Olsztynie likwiduje bariery

OlsztynW stronę dostępnego urzędu. Starostwo Powiatowe w Olsztynie likwiduje bariery

Starostwo Powiatowe w Olsztynie podjęło szereg działań mających na celu zwiększenie dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Wszystko zaczęło się od ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców oraz rozmów z osobami niepełnosprawnymi. Na podstawie zgromadzonych informacji opracowano plan zmian, które mają uczynić urząd bardziej przyjaznym dla wszystkich.

reklama

Ułatwienia dla niewidomych i słabowidzących w Starostwie

Wprowadzono szereg udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku, takich jak tabliczki z oznaczeniami w alfabecie Braille’a na poręczach, drzwiach wejściowych oraz łazienkach. Ponadto kontrastowe oznaczenia na pierwszych i ostatnich stopniach schodów oraz antypoślizgowe taśmy poprawiają bezpieczeństwo podczas poruszania się po budynku. Dla osób z niedosłuchem zamontowano pętle indukcyjne wzmacniające dźwięk w aparatach słuchowych w biurze obsługi klienta oraz w wydziale komunikacji i transportu.

Nowoczesny system nawigacyjno-informacyjny w budynku

Kolejnym krokiem jest wdrożenie systemu nawigacyjno-informacyjnego ToTuPoint, który ułatwi osobom z dysfunkcją wzroku odnalezienie się w budynku. System ten wskaże lokalizację Starostwa na mapie Olsztyna, wejście do urzędu oraz wyjścia ewakuacyjne. Ponadto przewidziano wprowadzenie tyflomap, ścieżek naprowadzających oraz dodatkowych oznaczeń w alfabecie Braille’a na drzwiach.

reklama

Przystępna strona internetowa i materiały informacyjne

Wkrótce zostanie również zmieniona strona internetowa Starostwa. Będzie ona bardziej przyjazna, dostępna i intuicyjna. Publikowane informacje będą napisane językiem prostym, co ułatwi czytanie i zrozumienie. Na stronie pojawi się również film przedstawiający zakres działalności urzędu, a treści zostaną przetłumaczone na polski język migowy.

Szkolenia dla pracowników Starostwa

W najbliższym czasie planowane są także warsztaty i szkolenia dla pracowników urzędu. Dotyczyć one będą savoir vivre, ewakuacji osób z niepełnosprawnością, nauki języka migowego oraz innych zagadnień związanych z dostępnością i świadomością potrzeb osób niepełnosprawnych. Przekazanie wiedzy na ten temat pomoże personelowi lepiej zrozumieć potrzeby swoich klientów i umożliwi im skuteczniejszą obsługę.

Starostwo Powiatowe w Olsztynie stawia na dostępność

Starostwo Powiatowe w Olsztynie podkreśla, że działania na rzecz dostępności są ważne nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Korzystają z nich również kobiety w ciąży, rodzice z wózkami dziecięcymi, osoby starsze, dzieci oraz osoby z ciężkim bagażem czy czasowymi dysfunkcjami, np. powstałymi w wyniku wypadku. Wprowadzane zmiany mają na celu stworzenie środowiska przyjaznego i intuicyjnego, zaprojektowanego z myślą o wszystkich, którzy w konkretnej sytuacji mogą stać się osobami o szczególnych potrzebach.

reklama

Andrzej Abako, starosta olsztyński, podsumowuje założenia inicjatywy: “Dostępny urząd nie dotyczy tylko osób z niepełnosprawnościami. Wprowadzając zmiany, myślimy także o innych grupach społecznych. W praktyce planujemy i wdrażamy rozwiązania, które mają na celu stworzyć środowisko przyjazne i intuicyjne zaprojektowane z myślą o wszystkich, którzy w konkretnej sytuacji mogą stać się osobami o szczególnych potrzebach”.

Działania Starostwa Powiatowego w Olsztynie na rzecz dostępności pokazują, jak ważne jest uwzględnianie potrzeb wszystkich mieszkańców w funkcjonowaniu urzędów. Wdrożenie takich rozwiązań przyczynia się do zwiększenia integracji społecznej i daje każdemu szansę na samodzielne załatwienie spraw związanych z administracją publiczną. Dzięki tym inicjatywom, Starostwo Powiatowe w Olsztynie staje się miejscem, w którym każdy może poczuć się dobrze obsłużony i zrozumiany.

W stronę dostępnego urzędu. Starostwo Powiatowe w Olsztynie likwiduje bariery Olsztyn, Wiadomości, zShowcase

źródło: Powiat Olsztyński

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane