10 C
Olsztyn
wtorek, 15 października, 2024
reklama

Fotoradary wracają do Olsztyna. Oto gdzie staną nowe

OlsztynFotoradary wracają do Olsztyna. Oto gdzie staną nowe

reklama

Kilka lat temu posłowie zdecydowali jednak o pozbawieniu samorządów możliwości ich stawiania. Uznali, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dzięki urządzeniom rejestrującym uzupełniają braki w miejskich i wiejskich kasach. Miał to być sposób na „ratowanie” kierowców przed „pazernością” włodarzy.

W niektórych miejscowościach nie ma fotoradarów

Fotoradary zostały usunięte z wielu miejsc i niebawem okazało się, że są miejscowości, w których nie pozostało ani jedno takie działające urządzenie.

reklama

Nadzorowany przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Główny Inspektorat Transportu Drogowego postanowił to zmienić i ustawia nowe fotoradary. Jest ich jednak zdecydowanie mniej niż wcześniej, a do tego zlokalizowane są głównie na drogach poza granicami miast.

W Olsztynie urządzenia rejestrujące są zamontowane na największych skrzyżowaniach w mieście. Udało się to zrobić w związku z realizacją projektu ITS – Inteligentnego Systemu Transportowego, którego celem jest usprawnianie publicznej komunikacji.

Gdzie staną nowe fotoradary?

Miejsca, w których mają stanąć nowe urządzenia, są wcześniej analizowane pod kątem bezpieczeństwa ruchu drogowego

reklama

– Wybór lokalizacji, w których stawiane są urządzenia CANARD (fotoradary, odcinkowe pomiary prędkości, rejestratory przejazdu na czerwonym świetle), jest każdorazowo poprzedzany przeprowadzeniem tzw. analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, na podstawie której typowane są odcinki dróg lub skrzyżowania, które w pierwszej kolejności należy objąć kontrolami. Taka analiza, obejmująca między innymi ocenę skali zdarzeń drogowych oraz ich przyczyn, została również przeprowadzona przez Instytut Transportu Samochodowego dla skrzyżowania ulic Tuwima, Synów Pułku i Sikorskiego w Olsztynie – powiedziała „Wyborczej Olsztyn” przedstawicielka biura promocji i informacji Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Monika Niżniak.

To na tym skrzyżowaniu stanie urządzenie, które będzie rejestrowało przypadki kierowców, którzy nie stosują się do sygnalizacji świetlnej i przejeżdżają je na czerwonym świetle. Fotoradar będzie również rejestrował prędkość pojazdów.

Monika Niżniak zapowiedziała włączenie fotoradarów już niebawem.

– Zgodnie z deklaracją wykonawcy prace montażowe oraz włączenie urządzenia do systemu CANARD, a także odbiór systemu powinny być gotowe do końca listopada. Po tym etapie prac urządzenie zostanie przełączone w testowy tryb rejestracji naruszeń. Jeśli etap ten zostanie zakończony bez zastrzeżeń, system zostanie przełączony w tryb rejestracji naruszeń – powiedziała.

Co rejestruje CANARD?

CANARD prowadzi ciągłą rejestrację wykroczeń, zapisując między innymi takie informacje jak czas i miejsce naruszenia przepisów drogowych, zdjęcie pojazdu (w tym numer rejestracyjny), zarejestrowaną przez urządzenie prędkość tego pojazdu oraz prędkość dopuszczalną dla danego odcinka drogi.

W sieci jest ponad czterysta fotoradarów, wszystkie w kolorze żółtym.

Urządzenia zostaną zainstalowane w miejscach, w których niezbędne jest ograniczenie prędkości w konkretnym punkcie z uwagi na bezpieczeństwo na drodze.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

8 KOMENTARZY

8 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
BBBI
16 listopada 2023 16:44

ciekaw jestem jak to będzie interpretować przypadki kiedy w momencie wjazdu na skrzyżowanie zapali się żółtym a zjazd z niego będzie już czerwone ??. Wielokrotnie takie sytuacje się zdarzają i nie mówię tutaj o tych co na “późnym żółtym” wciskają się.

emtec
16 listopada 2023 15:30

konkrety kiedy i jaka jest prędkość na 4 pasmowej Sikorskiego

Polecane