23 C
Olsztyn
środa, 24 lipca, 2024
reklama

Warmińsko-mazurskie liderem zachorowań na COVID-19! Wyniki są niepokojące?

OlsztynWarmińsko-mazurskie liderem zachorowań na COVID-19! Wyniki są niepokojące?

W ostatnim czasie Województwo warmińsko-mazurskie zyskało wątpliwą sławę lidera pod względem liczby zachorowań na COVID-19 na 10 tysięcy mieszkańców. Sanepid zgłosił od początku roku niemal 7 300 przypadków, z czego 413 zakażeń to dane z drugiej połowy października. Wzrost zakażeń pokrywa się z rozprzestrzenianiem się na terenie Polski nowej odmiany omikrona, znanej jako genotyp Eris.

reklama

Pandemia wciąż w tle

Mimo że dla wielu zakażenie może mieć łagodny przebieg, specjaliści podkreślają konieczność zachowania ostrożności. Joanna Równiak, ekspert zdrowia publicznego, zaleca “wyleżenie” choroby, zwłaszcza dla osób z dobrym stanem odporności i bez poważnych chorób współistniejących. Obecne objawy, jak kaszel, duszności, wysoka gorączka, bóle głowy i gardła oraz utrata węchu, mogą jednak znacząco obniżać jakość życia i wydolność.

W świetle ostatnich doniesień, zachowanie zasad sanitarnych takich jak częste mycie ręce i stosowanie maseczek w przypadku wystąpienia symptomów wśród ludzi, nadal pozostaje kluczowe w walce z pandemią.

reklama

Szczepionka – nowa nadzieja i dylematy

Nowa wersja szczepionki przeciwko COVID-19 ma być dostępna w Polsce już w listopadzie, a jej przyjęcie możliwe jest dla szerokiej grupy odbiorców, w tym dla osób, które otrzymały wszystkie pięć zalecanych dotąd dawek. W kontekście nadchodzącego sezonu grypowego, który osiąga szczyt zazwyczaj w okresie od stycznia do marca, Równiak sugeruje zastanowienie się nad równoczesnym zaszczepieniem przeciwko obu chorobom.

Równiak przypomina także o refundacji szczepionek przeciwko grypie dla dzieci i seniorów, co stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej w tych grupach wiekowych. Zaproponowana strategia podwójnej ochrony może być kluczem do ochrony zdrowia publicznego w nadchodzących miesiącach.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
mccmc
10 listopada 2023 11:14

A czy nasze asy polecające szczepionki wiedzą o najnowszych badaniach, publikacjach, które mówią, że to jedno wielkie gó#@%?

Juz wiadomo po co to straszenie
10 listopada 2023 14:14

Jak sie nie uda hucpa na 11.11 to pis wprowadzi stan wyjatkowy z pwoodu kowida i nie odda wladzy?

Polecane