12 C
Olsztyn
czwartek, 12 września, 2024
reklama

Na Starym Mieście w Olsztynie powstanie centrum kultury?

OlsztynNa Starym Mieście w Olsztynie powstanie centrum kultury?

Jest pomysł na stworzenie centrum kultury przy placu Jedności Słowiańskiej w Olsztynie. Internauci dzielą się swoimi pomysłami.

reklama

Radny Głażewski chce stworzyć centrum kultury

Miasto przejęło niedawno obiekty zlokalizowane przy Wysokiej Bramie w Olsztynie. Radny Tomasz Głażewski z Nowoczesnej ma pomysł na ich zagospodarowanie. Chciałby, aby utworzono tam centrum kultury. W jego opinii to wzmocniłoby funkcje Starego Miasta oraz zwiększyło jego atrakcyjność. Dodatkowo Miejski Ośrodek Kultury mógłby w ten sposób pozbyć się niektórych obiektów, z których do tej pory korzystał. Musiałyby one zostać przebudowane, być może wyburzone i na ich miejscu musiałyby powstać nowe budynki.

Nowe centrum kultury byłoby zlokalizowane przy placu Jedności Słowiańskiej – nieopodal nowej krańcówki tramwajowej w Olsztynie – i stanowiłoby wizytówkę miasta.

reklama

Internauci mają swoje pomysły

Temat wywołał żywą dyskusję w sieci.

Wiele osób zwracało uwagę na fakt, że dotychczasowa zabudowa nie spełnia warunków, pozwalających na funkcjonowanie w tym miejscu centrum kultury, więc najprawdopodobniej trzeba będzie ją wyburzyć.

„Jeżeli chcemy wykorzystać obiekty przy Wysokiej Bramie na potrzeby MOK-u, to na pewno nie ma sensu odtwarzanie dawnego wyglądu tego miejsca. Istniejące budynki funkcjonalnie nie nadają się do tego – może jeszcze niski budynek z lat 70., ale reszta już nie. Wszystko, oczywiście oprócz Wysokiej Bramy, należałoby wyburzyć i zaprojektować tam coś nowego – nowoczesnego i funkcjonalnego” – zauważył „Pmb”.

reklama

Inni uważają, że nie wszystkie zabytki warto odtwarzać, bo czasami utrudniają codzienne funkcjonowanie mieszkańców.

„Czasami koncentrujemy się na odtworzeniu zabytków, które niczego nie wnoszą. Tak było ze stacją (nie pamiętam nawet nazwy) dawnej sieci kanalizacyjnej w chodniku Wojska Polskiego. Wstrzymane były roboty, poniesione zostały koszty jej zabezpieczenia i co? Stanowi tylko przeszkodę dla pieszych, którzy zimą ślizgają się, idąc tą ulicą. Podobnie może być z naszą rondelą. Ten obszar w pobliżu Wysokiej Bramy wymaga szczególnego traktowania tak, ażeby była to prawdziwa wizytówka naszego miasta. Tu już nie może być przypadku i działań tylko z pozoru chroniących zabytki” – to opinia „Wx1”.

Centrum turystyczno-historyczne?

Pojawiły się również propozycje stworzenia centrum turystyczno-historycznego, które miałoby szerszą ofertę zarówno dla mieszkańców, jak i osób odwiedzających stolicę Warmii i Mazur.

„A może centrum turystyczno-historyczne z prawdziwego zdarzenia – nie tylko informacja, ale organizacja (pomoc w organizacji) wycieczek po Olsztynie i okolicy. Nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców (uczniów, emerytów, indywidualnych osób interesujących się historią Olsztyna). Gdzie można się dowiedzieć, jakie stowarzyszenia, fundacje funkcjonują w Olsztynie, jak można je wspierać (wolontariat, wpłaty) itp. Do tego organizacja imprez, wydawnictw. No i miejsce, gdzie można posiedzieć, zostawić bagaże na kilka godzin oraz dostać papierowe mapki z atrakcjami Olsztyna (jak w wielu hostelach, hotelach), gdzie personel może zaznaczyć miejsca, o które pytają turyści. Takie centrum powinno też prowadzić portal z kalendarzem, co, gdzie, kiedy będzie się w Olsztynie (imprezy, kultura, sport, edukacja itp.) działo, bo dzisiaj informacje są porozrzucane i o wielu rzeczach dowiadujemy się po czasie. Miejsce, gdzie można się umawiać na spotkania przed wspólnymi wyprawami na miasto, imprezy, dowiedzieć się, gdzie zjeść pierogi, dziczyznę, naleśniki lub pizzę, wypić dobrego drinka lub piwo kraftowe” – zaproponował „bamul”.

A może dzielnicowe ośrodki kultury?

Pojawiły się też głosy optujące za tym, aby centrów kultury było więcej, tak, aby umożliwić dostęp do kultury jak największej liczbie mieszkańców, zwłaszcza młodzieży.

Olsztyn to duże miasto. Potrzebuje dzielnicowych ośrodków kultury, zlokalizowanych najlepiej przy liceach, tak, aby uczniowie mogli korzystać z pomieszczeń w czasie lekcji, a wieczorem uczestniczyć w zajęciach kulturalnych. Przy takim ośrodku powinna być też biblioteka osiedlowa. Centralizacja ma mały sens, choć pewnie marzą o tym właściciele lokali na starówce. Oferta turystyczno-kulturalna to tylko jeden z aspektów dobrze działających miejskich ośrodków kultury” – napisał jeden z internautów.

źródło: Gazeta Wyborcza

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane