24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Znalezisko grozy – pocisk artyleryjski z czasów wojennych odkryty na skraju lasu

NidzicaZnalezisko grozy – pocisk artyleryjski z czasów wojennych odkryty na skraju lasu

Na skraju lasu w pobliżu miejscowości Jabłonowo-Dyby 50-letnia kobieta natknęła się na niebezpieczny przemiot. Policyjny pirotechnik stwierdził, że znalezisko to pocisk artyleryjski pochodzący z czasów wojny. Niewybuch do czasu przyjazdu patrolu saperskiego zabezpieczali nidziccy funkcjonariusze.

reklama

Policja często powiadamiana jest o znalezieniu niebezpiecznych „pamiątek” z czasów I czy II wojny światowej. Na takie nietypowe znaleziska trafiają często pracownicy budowlani, grzybiarze czy osoby wykonujące prace polowe albo wykopy.

W środę (01.11.2023 r.), około godz. 16:00, na skraju kompleksu leśnego koło miejscowości Jabłonowo-Dyby (gm. Janowiec Kościelny) 50-latka znalazła pocisk wojskowy. Natychmiast poinformowała o znalezisku dyżurnego nidzickiej jednostki policji. Najpierw niebezpieczny przedmiot sprawdził funkcjonariusz z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego nidzickiej policji, który ustalił, że jest to pocisk artyleryjski z czasów wojny. Z uwagi na znaczną odległość od zamieszkałych zabudowań nie było potrzeby ewakuacji osób. Do czasu przybycia patrolu saperskiego niewybuch, o długości około 20 cm, zabezpieczali policjanci. Następnego dnia (02.11.2023 r.) patrol saperski zabrał groźny przedmiot, aby go zneutralizować w bezpiecznym miejscu.

reklama

W przypadku znalezienia podejrzanego przedmiotu:

Nie dotykaj i nie przesuwaj go.

Nie manipuluj przy znalezionych tego typu przedmiotach, nie używaj wobec nich jakichkolwiek narzędzi. Takie działanie grozi jego detonacją, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią!

reklama

Zgłoś znalezisko na policję. Po otrzymaniu zgłoszenia policjanci powiadamiają specjalistyczny patrol saperski, a do momentu jego przybycia zabezpieczają przedmiot.

Do czasu przyjazdu policji pozostań w pobliżu znaleziska, zabezpiecz miejsce i nie dopuszczaj innych osób do przedmiotu.

Działaj profilaktycznie i poinformuj swoje dzieci, jak mają postępować, gdy odnajdą niebezpieczne znalezisk

Znalezisko grozy – pocisk artyleryjski z czasów wojennych odkryty na skraju lasu Na sygnale Nidzica

Źródło: KPP Nidzica

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia