Decydując się na zakup nowego smartfona, wiele osób od razu kupuje do niego ochronę na ekran. To bardzo dobry zwyczaj – folia ochronna lub szkło hartowane może zabezpieczyć wyświetlacz przed zarysowaniem, a nawet poważniejszym uszkodzeniem. Ale które z tych dwóch rozwiązań jest lepsze? Jakie są zalety szkła hartowanego na ekran, a kiedy folia na wyświetlaczu sprawdzi się lepiej?
Jak chronić ekran telefonu?
Każdy ekran smartfona już po wyjęciu z pudełka posiada pewien stopień ochrony. W szczególności wyświetlacze na telefon wyższej klasy mają dobre zabezpieczenie, jak choćby szkło Gorilla Glass. Jeśli natomiast wyświetlacz ulegnie uszkodzeniu lub zarysowaniu, zwykle jedynym rozwiązaniem jest jego wymiana. Niestety, to całkiem kosztowna operacja. Rozwiązaniem może być naklejenie folii lub szkła ochronnego.
Folia ochronna oraz szkło hartowane praktycznie nie wpływają na wrażenia z korzystania z telefonu. Zauważymy tylko delikatną krawędź tego rozwiązania dookoła ekranu. Efekt ten jest w szczególności widoczny w smartfonach, których ekran ma zakrzywione brzegi – szkiełko ochronne lub folię naklejamy wtedy na nieco mniejszej powierzchni. Jeśli natomiast nasza ochrona ekranu ulegnie uszkodzeniu ulegnie uszkodzeniu (powstaną rysy na powierzchni, szkło pęknie, czy zabezpieczenie zacznie się odklejać) możemy po prostu wymienić ją na nową. To wielokrotnie tańsze, niż naprawa telefonu poprzez wymianę wyświetlacza z szybką.
Czy wiesz, że folię ochronną lub szkło hartowane możesz nakleić nie tylko na ekran? W wielu telefonach możliwe jest chronienie w ten sam sposób obiektywów aparatu fotograficznego z tyłu urządzenia. To niezła ochrona przed zarysowaniem. Możemy również nakleić folię ochronną na plecki swojego smartfona. Chronimy je w ten sposób przed zarysowaniem, bez konieczności używania etui.
Wady i zalety oraz rodzaje folii ochronnych na ekran
Najczęściej wybieraną formą ochrony wyświetlacza smartfona jest folia na ekran. Jest dość cienka, przez co praktycznie nie czujemy (i niemalże nie widzimy) jej obecności na ekranie. Folia ochronna do smartfona jest też bardzo tania. Najtańsze modele kosztują kilka złotych, a lepsze, markowe modele dostaniemy już od kilkunastu złotych. Wadą folii jest niezbyt dobra ochrona przed stłuczeniem ekranu. Nic dziwnego, w końcu to dość cienka warstwa.
Podstawowy rodzaj folii na ekran to folia poliwęglanowa. Sprawdza się doskonale jako ochrona przed powstawaniem rys i zabrudzeń ekranu. Słabo zabezpiecza jednak wyświetlacz przed pęknięciem lub stłuczeniem. Szanse na to, że ekran w razie upadku pozostanie cały, i tak są jednak większe, niż bez folii. Drugi popularny rodzaj folii na ekran to folia hybrydowa. Pod względem ochrony przed pęknięciem ekranu jest tak skuteczna, jak szkło hartowane – jest wykonana z materiału dość elastycznego. Z tego względu nieco słabiej chroni jednak przed powstawaniem rys. Folia hybrydowa na ekran jest prawie niewyczuwalna podczas korzystania ze smartfona. Popularnym rozwiązaniem jest też naklejenie folii hydrożelowej wykonanej z kauczuku. Chroni zarówno przed rysami, jak i rozbiciem ekranu, jest natomiast najdroższa. Plusem jest działanie antystatyczne, dzięki czemu ekran mniej się brudzi i kurzy.
Zalety, wady szkła hartowanego
Szkło hartowane na wyświetlacz jest zdecydowanie lepszą ochroną, niż folia. Zakup jest natomiast również nieco droższą inwestycją. Jeśli planujesz często zmieniać ochronę ekranu (np. denerwują Cię nawet niewielkie zarysowania), szkło hartowane może w dłuższym czasie okazać się całkiem kosztowne. Szkło hartowane łatwiej zamontujemy samodzielnie na wyświetlaczu, niż folię. Jeśli mielibyśmy określić działanie szkła na ekran w dwóch słowach, to jest ono super wytrzymałe. Dobrze chroni zarówno przed rozbiciem ekranu, ale także przed jego porysowaniem.
Dobre szkło na wyświetlacz smartfona nie zmienia czułości panelu dotykowego. Kolory pokazywane na ekranie również pozostają identyczne. Poza wyższą ceną zakupu, szkło ma więc praktycznie same zalety w stosunku do folii ochronnej. Warto jednak dodać, że niektóre odmiany folii (np. hybrydowa) mają dziś działanie bardzo zbliżone do szkła. Warto też dodać, że również szkło ochronne na ekran występuje w kilku rodzajach. Różnią się grubością i twardością. Podobnie, jak w przypadku folii, warto po prostu postawić na produkt markowy.
Co wybrać szkło, czy folię?
Co jest lepsze – folia ochronna czy szkło na ekran? Przede wszystkim warto wiedzieć, że folię lub szkło ochronne musimy dobrać do naszego modelu telefonu. Ich aplikacja wymaga wprawy i sporej precyzji, można natomiast wykonać to w jednym z wielu punktów lub w sklepach sprzedających ochronę na ekran. Naklejenie jednego z tych zabezpieczeń zawsze będzie dobrym wyjściem. Zarówno folie na ekran, jak i szkło hartowane mają liczne grono zwolenników.
Szkło hartowane jest droższe, jednak znacznie łatwiejsze w aplikacji (jest sztywne). Lepiej chroni ekran przed każdym rodzajem uszkodzenia. Korzystanie ze smartfona z naklejonym szkłem wygląda tak samo, jak bez niego. Niektórym może jednak nie podobać się wyczuwalna pod palcami krawędź szkła. Szczególnie w smartfonach z nieco zakrzywionym ekranem będzie to pewną niedogodnością. Folia ochronna jest natomiast niedroga, a jeśli nie uda Ci się prosto jej nakleić (lub pozostaną bąbelki powietrza pod warstwą folii), możesz nakleić ją jeszcze raz. W przypadku szkła hartowanego nie jest to natomiast możliwe – podczas próby odklejenia niemal zawsze pęka.