15 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Urodziny Olsztyna: 670 lat historii świętowane premierą planszowej gry Monopoly

OlsztynUrodziny Olsztyna: 670 lat historii świętowane premierą planszowej gry Monopoly

Jak co roku 31 października Olsztyn świętuje swoje urodziny. W tym roku miasto będzie obchodzić 670-letnią rocznicę istnienia. Jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z tą uroczystością będzie sobotnia (4 listopada) premiera popularnej gry planszowej Monopoly poświęconej stolicy Warmii i Mazur.

reklama

Kapituła warmińska we Fromborku 31 października 1353 roku wystawiła przywilej lokacyjny Olsztynowi. Wiele zmieniło się od czasów, kiedy to Jan z Łajs był zasadźcą miasta, a potem sołtysem. Dziś, 670 lat po tym wydarzeniu, miasto hucznie obchodzi swoje urodziny.

Jedną z towarzyszących obchodom imprez była zabawa „Co Ty wiesz o Olsztynie?”. W trzeciej edycji konkursu zwyciężył Andrzej Bobrowicz, który popisał się wiedzą na temat miasta, a jego odpowiedzi na pytania związane z historią stolicy Warmii i Mazur okazały się najbardziej trafne.

reklama

Kolejną atrakcją jubileuszu jest wystawa „Miasto umiera i rodzi się”. Do 12 listopada w Zajezdni Trolejbusowej przy ul. Knosały można przyjrzeć się dwóm obliczom Olsztyna na jednym kadrze: z 1945 roku zniszczonym po II wojnie światowej oraz teraźniejszym.

Kultura też jest obecna w urodzinowym programie miasta. Do 14 listopada przed ratuszem na pl. Jana Pawła II dostępna będzie ekspozycja „Michał Kajka – znany i nieznany poeta z Mazur”.

Jednak urodzinową wisienką na torcie będzie olsztyńska edycja gry planszowej Monopoly. Premiera odbędzie się 4 listopada w Galerii Warmińskiej. Na miejscu o 14:00 rozpocznie się oficjalna prezentacja planszówki. Każdy z obecnych dowie się, jakie pola znalazły się w tej edycji gry. Przewidziano również wspólną grę na ogromnej planszy, zabawy i animacje dla całych rodzin, a nawet specjalny, urodzinowy tort. Podczas wydarzenia będzie można wygrać olsztyńską edycję Monopoly.

reklama

Źródło i fot.: UM Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Anonimowo
3 listopada 2023 13:55

675. Przybysze z Polski sobie wymyślili po wojnie 1353 zamiast 1348

Anka
2 listopada 2023 14:26

Olsztyńska edycja Monopoly powinna się rozpocząć wręczeniem Grzymowiczowi karty “TRAFIASZ DO WIĘZIENIA”.

Polecane