Już 16 listopada w berlińskiej uczelni wyższej Touro University odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pod hasłem „Jak edukować społeczeństwo niemieckie o zbrodniach niemieckich w Polsce w czasie II wojny światowej?”
Organizatorem jest Stowarzyszenie Patria Nostra z Olsztyna we współpracy z Touro University Berlin. Działania zostały finansowane z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2023”
W trakcie konferencji dokonana zostanie analiza aktualnych wydarzeń i i zostaną przedstawione przykłady wiodących i najlepszych praktyk niemieckiej edukacji historyczno-politycznej na temat zbrodni popełnionych w okupowanej Polsce.
Kolejnym wątkiem będzie próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób wielokulturowe społeczeństwo Polski w czasie II wojny światowej powinno być odpowiednio uwzględniane w nauczaniu historii w Niemczech i jaka jest tam w ogóle wiedza na ten temat. Do tej pory bowiem bardzo niewiele uwagi poświęcano grupom etniczno-narodowym – poza polską większością i mniejszością żydowską. Niemniej jednak kwestie mniejszości są dziś nadal bardzo istotne dla obrazów historycznych.
Na zakończenie konferencji odbędzie się pokaz fragmentów filmu „Kamerdyner” (PL, 2018) oraz dyskusja ze scenarzystą Markiem Klatem w języku angielskim, która dotyczyć będzie mniejszości kaszubskiej w debacie historycznej.
Agenda konferencji
Godz. 9:30
Powitanie – mec. Lech Obara, Stowarzyszenie Patria Nostra oraz Jane Williams-Boock, Touro University Berlin
Godz. 9:45-12:00
Panel 1: Podstawowe zagadnienia dotyczące transferu wiedzy (moderacja: Stephan Lehnstaedt, Touro University Berlin)
- Badania nad pojednaniem: niemieckojęzyczna historiografia polska II wojny światowej (Frank Grelka, Uniwersytet Europejski Viadrina, Frankfurt nad Odrą)
- Wycieczki do Polski z młodzieżą (Uwe Hofschläger, Youth History Workshop Spandau)
- Dom Polsko-Niemiecki. Rozważania koncepcyjne (Robert Parzer & Agnieszka Wierzcholska, Dom Polsko-Niemiecki)
Godz. 13:00-15:00
Panel 2: Mniejszości – wiedza i komunikacja (moderacja: Peter Klein, Touro University Berlin)
- Etniczni Niemcy: sprawcy i spekulanci okupacji (Stephan Lehnstaedt, Touro University Berlin)
- Tatarzy polscy w czasie II wojny światowej (N.N.)
- Ojczyzna – podstawowa potrzeba (Jens Baumann, Pełnomocnik ds. Przesiedleńców i Repatriantów Etnicznych Niemców w Saksonii)
Godz. 15:30-17:30 (w języku angielskim)
Projekcja fragmentów filmu „Kamerdyner” (PL, 2018) i dyskusja ze scenarzystą Markiem Klatem
Zapraszamy wszystkich chętnych i jednocześnie informujemy, że wydarzenie zostanie nagrane i opublikowane na naszych stronach internetowych, zaś relacje pojawią się w mediach społecznościowych.
A co to jest ten Touro Univeristy? Staroniowa się tutaj lansowała i przegrała. Obara robisz się już nudny