5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Jak zadbać o trwałość połączeń z użyciem odpowiednich blachowkrętów? Podpowiadamy!

Materiał partneraJak zadbać o trwałość połączeń z użyciem odpowiednich blachowkrętów? Podpowiadamy!

Blachowkręty służą do wygodnego, szybkiego i trwałego łączenia blach. Występują bardzo wielu wariantach, dzięki czemu ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Bardzo ważny jest jednak ich odpowiedni dobór. Sprawdź, jak zadbać o trwałość połączeń wykonywanych z użyciem blachowkrętów.

Jakie wkręty do blach?

Aby mocowanie blach było trwałe i solidne, przede wszystkim trzeba dobrać odpowiednie elementy montażowe. Stosuje się w tym celu tzw. blachowkręty, czyli wkręty stworzone z myślą o łączeniu blach. Mogą być one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba przymocowania cienkiego arkusza metalu. Blachowkręty występują w wielu wariantach, dzięki czemu sprawdzają się w różnych sytuacjach.

Poszczególne blachowkręty różnią się przede wszystkim budową łba i trzpienia, rozmiarem oraz rodzajem końcówki. Wiele z nich to tzw. wkręty samowiercące, które nie wymagają wcześniejszego nawiercania otworu pod łączenie. 

Odpowiedni dobór typu i rodzaju blachowkrętu to jeden z głównych czynników zapewniających trwałość i solidność gotowego połączenia. Wymaga to fachowej wiedzy i doświadczenia – najlepiej skonsultować go specjalistami, np. z firmy INOXA, która jest liderem w branży elementów złącznych ze stali A2 i A4.

Blachowkręty odporne na czynniki atmosferyczne

Blachowkręty wykorzystuje się m.in. w dekarstwie, gdzie służą do mocowania pokryć dachowych do krokwi. W tym przypadku, a także w innych aplikacjach zewnętrznych, ogromne znaczenie ma to, z jakiego materiału jest wykonany element złączny. Niektóre z nich mogą bowiem szybko rdzewieć przy narażeniu na działanie wilgoci czy opadów. Promieniowanie UV oraz wysokie i niskie temperatury również mogą mieć negatywny wpływ na strukturę niektórych materiałów. Dlatego na zewnątrz stosuje się przede wszystkim blachowkręty ze stali nierdzewnej (A2) lub kwasoodpornej (A4). Charakteryzują się one podwyższoną odpornością na korozję, dzięki czemu mogą być używane nawet w tzw. trudnych warunkach. Zachowują swoje właściwości przez wiele lat, a tym samym pozytywnie wpływają na trwałość połączeń wykonywanych z ich użyciem.

Woda spływająca po metalowym dachu podczas opadów

Blachowkręty używane w pracach dekarskich muszą być wykonywane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne, aby zapobiegać powstawaniu rdzy w miejscu łączeń.

Jak stosować blachowkręty?

Znaczenie ma także gęstość wykonywanych połączeń. Jest to ważne szczególnie w przypadku montażu blach narażonych na działanie zewnętrznych sił (np. silnego wiatru). Odpowiednie rozmieszczenie elementów mocujących zapewni trwałość połączenia i solidność całej konstrukcji. Zaleca się stosowanie średnio:

  • od 6 do 9 wkrętów na 1 m² powierzchni dachu – w przypadku blachodachówki;
  • od 5 do 8 wkrętów na 1 m² w zależności od skomplikowania konstrukcji – w przypadku blachy trapezowej . 

Przy montażu blachy trapezowej należy również zwracać uwagę, aby wkręty były umieszczane w co drugim zagłębieniu arkusza. Natomiast na nakładce (w miejscu łączenia arkuszy blachy) stosuje się po jednym wkręcie łączącym na każdy metr bieżący.

Prawidłowe wkręcanie blachowkrętów

Na trwałość połączeń wykonanych z użyciem blachowkrętów ma wpływ także sposób ich wkręcania. Szczególnie ważne jest zachowanie właściwego momentu obrotowego. W wielu przypadkach korzystne jest zastosowanie wkrętu z gumową uszczelką lub podkładką. Ułatwiają one regulowanie docisku elementu złącznego do powierzchni oraz zapewniają szczelność połączenia. Jednocześnie zapobiegają samoczynnemu poluzowaniu się wkrętów.

Nie masz pewności, jakie blachowkręty sprawdzą się w Twoim przypadku? Ich wybór najlepiej skonsultować ze specjalistami, którzy na co dzień dostarczają elementy złączne dla różnych branż.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane