15 C
Olsztyn
sobota, 27 lipca, 2024
reklama

Jak prawidłowo zaplanować poszczególne fazy budowy domu?

Materiał zewnętrznyJak prawidłowo zaplanować poszczególne fazy budowy domu?

Budując swój własny dom, trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych kwestii. Podpowiadamy co można zrobić, aby dobrze zaplanować poszczególne etapy budowy.

reklama

Odpowiedni grunt pod budowę

W przypadku braku własnego gruntu, zacząć trzeba od wyboru odpowiedniego terenu. Lokalizacja domu jest kwestią indywidualnych preferencji — jeśli wolimy spokojne, rustykalne otoczenie, wybierzemy prawdopodobnie cichą okolicę pod miastem, natomiast jeśli cenimy sobie udogodnienia dużego miasta, będziemy zwracać uwagę na dogodny i szybki dojazd do centrum, itd. Wybierając lokalizację przyszłego domu nie można jednak zapominać o innych istotnych kwestiach, takich jak zgodność gruntu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dostarcza on informacji dotyczących takich aspektów, jak liczba kondygnacji, jakie może mieć nasz dom, czy też jaką powierzchnię działki może zająć budynek. Wybierając działkę pod budowę domu, konieczne jest więc uwzględnienie planu zagospodarowania przestrzennego i ewentualna modyfikacja oczekiwań zgodnie z realnymi możliwościami. 

Wybieranie projektu

W procesie planowania budowy domu można wybrać jedno z dwóch głównych podejść do projektowania: Realizację projektu katalogowego lub też przygotowanie go od podstaw. 

reklama

Gotowy projekt z katalogu architekta jest opcją bardziej ekonomiczną. Gotowe projekty wciąż jednak pozwalają na pewne modyfikacje i dostosowanie szkicu do naszych potrzeb. Na rynku dostępne są liczne gotowe projekty, co daje całkiem szeroki wybór różnych stylów i rozmiarów domów do wyboru. 

Wybór projektu tworzonego od podstaw jest z oczywistych względów droższą alternatywą, jednak w największym stopniu projekt taki odzwierciedlać będzie szczególne oczekiwania przyszłych mieszkańców. Kompleksowa personalizacja projektu będzie też bardziej czasochłonna.

Zarówno gotowy projekt, jak i ten tworzony od zera, muszą uwzględniać plan miejscowego zagospodarowania terenu. 

reklama

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie budowy?

Warto sprawdzić, czy budowa domu wymaga formalnego uzyskania pozwolenia budowlanego, czy też wystarczy złożyć zgłoszenie w urzędzie. Czasem rozpoczęcie budowy jest możliwe bez konieczności uzyskiwania pozwolenia budowlanego, wystarcza jedynie złożenie stosownego zgłoszenia. Według obowiązujących przepisów, można rozpocząć budowę budynku o powierzchni do 70 m2 (o ile będzie on przeznaczony na cele mieszkalne) bez konieczności formalnego uzyskiwania pozwolenia na budowę. Obecnie trwają prace legislacyjne nad rozszerzeniem zakresu, w którym można korzystać z tej uproszczonej procedury.

Należy jednak pamiętać, że nadal istnieje wymóg posiadania odpowiedniego projektu budowlanego, niezależnie od procedury urzędowej.

Kwestie sanitarne a budowa

Jeśli planujemy spędzać dużo czasu na budowie, zastanówmy się nad kwestiami związanymi z wygodą, zwłaszcza jeśli chodzi o dostęp do toalety i zachowanie higieny. Rozważmy rozwiązania takie jak wynajem toalet przenośnych, które mogą rozwiązać problem braku dostępu do sanitariatów na terenie placu budowy. Często firmy budowlane decydują się na wynajem przenośnych toalet dla swoich pracowników. Tego typu toalety nie wymagają podłączenia do kanalizacji ani szamba, posiadają bezodpływowy zbiornik i są wykonane z nowoczesnych materiałów, które nie pochłaniają nieprzyjemnych zapachów. Oprócz tego, toalety przenośne nierzadko uzupełniane są o dodatkowe udogodnienia, takie jak kompaktowa umywalka z pompką nożną. Wygoda na budowie to kwestia, której zdecydowanie nie warto bagatelizować. 

Sprzątanie po budowie

W czasie trwania prac budowlanych, wytwórca odpadów zadbać powinien o ich prawidłową utylizację. Na placu pojawiają się zatem najczęściej odpowiednie kontenery na gruz. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chcemy samodzielnie wysprzątać teren wokół nowo powstałego domu z ewentualnych odpadów czy przygotować teren pod prace w ogrodzie, jako osoba prywatna również możemy wypożyczyć taki pojemnik na odpady i cieszyć się wygodnym wywozem śmieci. Wystarczy skontaktować się z firmą świadczącą lokalnie usługę podstawienia kontenera i odbioru odpadów z budowy czy remontu. Indywidualny wynajem kontenera na gruz, odpady z budowy czy nawet ziemię i odpady zielone jak najbardziej jest możliwy i często praktykowany. 

Budowa domu bywa niełatwym przedsięwzięciem, ale wszystkie trudy wynagradza jej finalne zakończenie. Uważne i przemyślane zaplanowanie poszczególnych etapów pomaga w przebrnięciu przez prace budowlane bez większych niespodzianek.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane