fbpx
21 C
Olsztyn
wtorek, 26 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Cyfrowa geodezja w powiecie

OlsztynCyfrowa geodezja w powiecie

Ułatwiona praca geodetów oraz udogodnienia dla mieszkańców i inwestorów. Powiat Olsztyński udostępnił w formie cyfrowej mapy i podstawowe informacje geodezyjne. To efekt realizacji jednego z największych projektów unijnych w historii Powiatu Olsztyńskiego.

reklama

Gdzie leży grunt, który ktoś proponuje nam do sprzedaży? Jakie są powierzchnie i rodzaje użytków na danej działce oraz informacje o budynkach tam istniejących? To wszystko można bez trudu sprawdzić w internecie, dzięki realizacji projektu „e-mapa – pełna dostępność zasobu geodezyjnego i kartograficznego powiatu olsztyńskiego poprzez uzupełnienie i digitalizację danych”. Po kilku latach pracy, informacje geodezyjne, operaty techniczne i mapy są dostępne w formie cyfrowej.

Od ponad miesiąca geodeci sporządzający dokumentację nie muszą korzystać z wielkich, papierowych arkuszy. Obsługa jest szybsza, bo wszystko jest dostępne w formie cyfrowej. Aby zasięgnąć podstawowych informacji w ogóle nie muszą jechać do siedziby starostwa – znajdą je w Internecie.
– Jeszcze jest zbyt krótko żeby powiedzieć jak to wszystko działa, dopiero poznajemy te możliwości, mówi geodeta z Olsztyna, Marcin Bartuszek. – Wdrażamy się my, wdraża się ośrodek. Ja jestem z pokolenia komputerowego, także dla młodych ludzi z pewnością będzie to duże ułatwienie. Liczę, że pójdzie to wszystko w dobrym kierunku – dodaje.
Również każdy z mieszkańców może w internecie sprawdzić numery działek, adresy i lokacje budynków w Powiecie Olsztyńskim. Obsługa portalu jest niezwykle łatwa. Użytkownik ma do dyspozycji wyszukiwarki, możliwe jest też dokonywanie pomiarów.
– To prawdziwa cyfrowa rewolucja w geodezji. Trzeba się do nowości przekonać i przyzwyczaić, a czasem oswoić, ale wierzę, że nikogo nie trzeba będzie przekonywać co do słuszności wdrażania innowacji – mówi starosta olsztyński, Mirosław Pampuch.
Rewolucja, która ułatwia pracę geodetom i wszystkim mieszkańcom zaczęła się w 2009 roku. Wtedy to Powiat Olsztyński podpisał umowę z Województwem Warmińsko-Mazurskim na realizację jednego z największych projektów unijnych. Całość kosztowała około 18 milionów złotych. 85% to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013, pozostałe 15% to wkład własny powiatu. Realizację powierzono konsorcjum pięciu firm, których liderem jest Okręgowe Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne z Olsztyna.

reklama
Łukasz Michnik kolejny raz punktuje ministra Pobożego

Strona portalu TUTAJ.

rak

reklama

reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Dożynki w Dobrym Mieście. Pojawiło się więcej polityków niż rolników?
Łukasz Michnik kolejny raz punktuje ministra Pobożego