25 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Niewybuchy z II Wojny Światowej odkryte na polu

IławaNiewybuchy z II Wojny Światowej odkryte na polu

Podczas prac polowych jeden z mieszkańców gminy Susz natrafił na niebezpieczny relikt przeszłości – niewybuch z okresu II Wojny Światowej. Mężczyzna, bezzwłocznie świadomy groźby, niezwłocznie powiadomił policję. Sytuacje te stają się coraz powszechniejsze, zwłaszcza podczas różnego rodzaju prac czy zaorowania pola, stąd warto pamiętać, jak postępować w takich sytuacjach.

reklama

Jak informuje Komenda Powiatowa Policji w Iławie, zgłoszenie wpłynęło w poniedziałek 17.10.2023 r., tuż po godzinie 13:00. Na miejsce wysłano przeszkolonego z zakresu rozpoznania minersko-pirotechnicznego funkcjonariusza, który potwierdził, że na terenie gospodarstwa rolnego leży pocisk artyleryjski kal. 75 mm z zapalnikiem. Patrol policji natychmiast zabezpieczył okolicę do czasu przyjazdu saperów z Lidzbarka Warmińskiego.

Wkrótce po tym incydencie, dyżurny policji otrzymał informację o kolejnym znalezisku. Tym razem, w jeziorze Jeziorak mężczyzna odkrył kilka pocisków artyleryjskich: przeciwpancerny kal. 75 mm oraz dwa przeciwpancerne kal. 88 mm z smugaczem.

reklama

Wobec coraz częstszych przypadków odkrywania materiałów wybuchowych z czasów II Wojny Światowej, policja apeluje do społeczeństwa o ostrożność i rozwagę. Nikt nie powinien samodzielnie przenosić takich przedmiotów, ani używać w ich pobliżu jakichkolwiek narzędzi. W sytuacji natrafienia na niewybuch, trzeba natychmiast powiadomić lokalną komendę policji, a miejsce zdarzenia oznaczyć i unikać do czasu przyjazdu saperów. Odpowiednio przygotowani funkcjonariusze są specjalnie przeszkoleni, by rozpoznawać i zabezpieczać takie sytuacje, z minimalnym ryzykiem dla zdrowia i życia obywateli.

źródło: KPP Iława

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
marek
20 października 2023 11:58

“Mężczyzna, bezzwłocznie świadomy groźby, niezwłocznie powiadomił policję. ”
Kto pisze te artykuły? Może jakiś praktykant w wieku przedszkolnym?

Polecane