27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Bezpieczeństwo inwestycji w internecie: Jak nie paść ofiarą oszustwa finansowego?

OlsztynBezpieczeństwo inwestycji w internecie: Jak nie paść ofiarą oszustwa finansowego?

Internet to nie tylko niekończące się źródło informacji, ale również miejsce niezliczonych oszustw. Pewna kobieta skuszona wizją szybkiego zysku straciła ponad 50 tysięcy złotych. Była przekonana, że inwestuje swoje pieniądze na międzynarodowej giełdzie walutowej. Jak się okazało, było to oszustwo. 

reklama

Policjanci z Olsztyna otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa. Jak wynikało z relacji pokrzywdzonej, zadzwonił do niej oszust podający się za pracownika międzynarodowej giełdy walutowej. Zapewniał on, że pomoże kobiecie w szybkim pomnożeniu jej oszczędności. Przekonał ją do zainstalowania na komputerze i telefonie programów do zdalnej obsługi, a także do wysłania zdjęcia swojego dowodu osobistego. W ten sposób przestępca zyskał dostęp do konta bankowego pokrzywdzonej oraz założył kolejne rachunki bankowe w innych placówkach. Kobieta zorientowała się, że jest to oszustwo, gdy z jej konta zniknęły oszczędności oraz pobrano pożyczki na jej osobę. Łączna wartość strat to ponad 50 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że zarówno w realnym świecie, jak i tym internetowym, to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze oszczędności. Musimy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność podczas podejmowania decyzji finansowych, szczególnie przy inwestycjach online. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie zweryfikować wiarygodność i rzetelność podmiotu, z którym zamierzamy współpracować oraz przeczytać komentarze na jego temat. Nigdy nie wolno udostępniać swojego konta bankowego i danych logowania – posiadacz konta to jedyna osoba, która może się do niego logować i wykonywać transakcje. Jeżeli konsultant proponuje zainstalowanie oprogramowania do zdalnego zarządzania pulpitem, to można być pewnym, że jest to oszustwo.

reklama

Pamiętajmy również o tym, że wszelkie próby kradzieży należy natychmiast zgłosić odpowiednim służbom. Internet to narzędzie, które może pomnożyć nasze oszczędności, ale także wyzerować nasze konto bankowe. Zawsze zachowajmy ostrożność.

źródło: KMP Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane