27 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

To przemówienie Łukasza Michnika przejdzie do historii? Widownia miała łzy w oczach

OlsztynTo przemówienie Łukasza Michnika przejdzie do historii? Widownia miała łzy w oczach

Łukasz Michnik, lokalny działacz społeczny kandydujący do Sejmu z czwartego miejsca olsztyńskich list Lewicy wygłosił podczas Konwencji Lewicy we Wrocławiu bardzo emocjonalne przemówienie, które docenili bardzo doświadczeni gracze.

reklama

Łukasz Michnik to jeden z olsztyńskich działaczy społecznych, o którym głośno zrobiło się podczas protestów w SM “Jaroty”, którymi przewodził. Opórcz walki o transparentność największej spółdzielni mieszkaniowej w Olsztynie Michnik ma na koncie również szereg interwencji m.in o podwyżki w olsztyńskim Urzędzie Miasta, zaprzestania łamania praw pracowniczych w Intermarche czy zapobieganie nielegalnym eksmisji lokatorów na Jarotach. 

reklama

Michnik ma dopiero 25 lat, jednak posiada już duże zaplecze i doświadczenie polityczne. Oprócz podejmowania szeregu interwencji z zakresu prawa pracy i lokatorów w Olsztynie, pełni również funkcję współprzewodniczącego Młodej Lewicy w ogólnopolskich strukturach. Oczywistym było, że podczas wtorkowej konwencji młodych, która odbyła się we Wrocławiu Łukasz Michnik wygłosi swoje przemówienie. Nikt jednak nie spodziewał się, że zebrani na sali widzowie będą go słuchać ze łzami w oczach. 

— W 2016 roku kończyłem 18 lat, więc całą moją krótką dorosłość spędziłem pod rządami PiS. Kawałek liceum, całe studia, pierwsze poważniejsze prace. Chcecie wiedzieć co zapamiętam z tego okresu? — mówił we Wrocławiu Łukasz Michnik — Np. to, że Rzecznik Praw Dziecka zamiast chronić dzieci przed przemocą to przemoc wobec nich promował, pochwalając kary fizyczne wobec nich.

Że rząd kwestii najbardziej dotkliwego dla naszego pokolenia problemu w historii III RP czyli kryzysu mieszkaniowego najpierw wpompował miliardy w beznadziejny i nieskuteczny program mieszkanie plus, by potem skapitulować i zacząć tanimi kredytami napychać kieszenie bankom i deweloperem. Dla nich wille ze skarbu państwa, a dla nas mikrokawalerki z wolnego rynku, mniejsze już nie tylko od celi więziennej, a nawet od kojca dla psa. 

reklama

Że o prawach kobiet, o prawach mojej dziewczyny, mojej mamy i młodszej siostry decydowało kilku starszych facetów w garniturach w zmowie z kilkoma starszymi facetami w sutannach. I mieli czelność mówić im, że decyzja o swoim ciele to przestępstwo. 

Że nasze babcie musiały wybierać czy zaprosić wnuczka na obiad czy zapłacić za leki — dodał działacz z Olsztyna.

Im dłużej trwało przemówienie, tym bardziej było czuć emocje. Zarówno u prelegenta na scenie, jak i wśród widzów.

— Oskarżam Was o zdradę naszego pokolenia, oskarżam Was o kradzież naszych marzeń, oskarżam Was o zabicie naszej przyszłości! — krzyczał ze sceny Łukasz Michnik — Starsi od nas mówią nam, że jesteśmy roszczeniowi. Ale czy my chcemy tak dużo? 8 godzin pracy dziennie i żeby każdemu w tym kraju starczyło na opłacenie mieszkania, 8 godzin i żebyśmy nie musieli na koniec miesiąca szukać na półkach najtańszego jedzenia, 8 godzin i żeby nikt nie musiał odmawiać sobie pójścia na randkę z ukochaną osobą. To nie jest kwestia roszczeniowości to jest kwestia zwykłej godności! — artykułował twardo Łukasz Michnik.

Całe przemówienie było transmitowane zarówno w mediach społecznościowych jak i ogólnopolskiej telewizji. Wielu widzów zobaczyło w Michniku prawdziwego wodza, który poprowadzi młodych w kierunku zwycięstwa w wyborach. Wielu ekspertów podkreśla, że o wyniku niedzielnych wyborów mogą zadecydować głosy kobiet, w tym znacznej części młodych kobiet. Przemówienie Łukasza Michnika z pewnością zmobilizowało ogromną część młodego elektoratu, których głosy mogą przechylić szalę w wyborach na korzyść opozycji.

Finansowane przez KW Nowa Lewica

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Aaron Hekelman
12 października 2023 12:28

Pan Michnik bardzo krótko żyje i bardzo mało wie o życiu i świecie. Pragnę tylko przypomnieć co obiecywał ówczesny lider SLD w swojej kampanii prezydenckiej, otóż twierdził że gdy zostanie prezydentem rozwinie program taniego budownictwa mieszkaniowego, tak aby każdy za niewielkie pieniądze mógł kupić własne cztery kąty.
No ale Pana Michnika w tym czasie nie było jeszcze na świecie.

ols
12 października 2023 07:18

to już lewaki byli u władzy i co ? jajco. Pijany kwaśniewski w charkowie, jego kumple miller, cimoszewicz itd. chyba u tego młodego to nazwisko normalnie zobowiązuje ?

Polecane
Ogłoszenia