fbpx
-6 C
Olsztyn
wtorek, 28 listopada, 2023
reklama
reklama

56 lat od powstania UWM na olsztyńskiej uczelni ruszyło kształcenie w języku angielskim

Olsztyn56 lat od powstania UWM na olsztyńskiej uczelni ruszyło kształcenie w języku...

56 lat od powstania UWM na olsztyńskiej uczelni ruszyło kształcenie w języku angielskim – na pierwszy ogień poszła weterynaria.

reklama

Wydział Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim jest bardzo oblegany – w tym roku o przyjęcie na jedno miejsce walczyło czterech studentów. Na pierwszy rok dostało się 271 osób na studia prowadzone w języku polskim oraz 12 osób na studia prowadzone w języku angielskim. W tej dwunastce znalazło się jedenaście kobiet i jeden mężczyzna, pochodzący z Polski, Irlandii, Kanady i Ukrainy.

„Myślimy o przyszłości”

Dziekan Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Bogdan Lewczuk podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego wyjaśniał, skąd pomysł na uruchomienie kierunku prowadzonego w języku obcym.

reklama

– Dlatego, że mamy już do tego warunki i przechodzimy na kolejny, wyższy poziom rozwoju, oraz dlatego, że myślimy o przyszłości – powiedział.

Rekrutację przeprowadziła firma z Bydgoszczy

Rekrutację studentów zorganizowała bydgoska firma Medical Poland, która zajmuje się właśnie naborem studentów spoza naszego kraju do ośmiu polskich uczelni medycznych oraz trzech (w Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie), mających w swojej ofercie kierunek weterynaryjny.

reklama

W kwietniu bieżącego roku kandydaci z Irlandii odwiedzili Polskę, zapoznali się z wydziałem i kampusem.

Jak zaznacza prezes Medical Poland Adam Krawczyk, zachęcenie studentów z zagranicy do studiowania w Polsce nie jest łatwe, ale olsztyńska uczelnia ma swoje atuty.

– Nie jest to łatwa sprawa, gdy konkurencją są Warszawa i Wrocław, do którego zwerbowaliśmy aż 35 studentów zagranicznych, ale Olsztyn ma poważne atuty: kierunek weterynaria jest tu najlepszy w Polsce. Wydział dysponuje bardzo dobrym zapleczem dydaktycznym i klinikami umożliwiającymi studentom zdobywanie umiejętności praktycznych. Do tego jeszcze dochodzi piękny kampus – wymieniał walory Kortowa Adam Krawczyk, zapowiadając, że w przyszłym roku zachęci do studiowania tutaj jeszcze więcej osób.

UWM realizuje projekt badawczy dotyczący komunikacji miejskiej: znamy szczegóły

Medical Poland poza ściągnięciem na polskie uczelnie zapewnia młodym ludziom opiekę przez cały okres studiów.

Co przyciągnęło studentów z zagranicy?

Już podczas kwietniowej wizyty wiele osób deklarowało zainteresowanie studiowaniem na olsztyńskiej uczelni.

– Jestem poważnie zainteresowana tym, żeby zostać tu przez sześć lat – mówiła wówczas Isabelle Smyth z Longford w Irlandii, która ślubowanie studenckie na UWM złożyła 4 października.

Po kwietniowej wizycie czułam się tu serdecznie zaproszona. Chciałam więc tu kontynuować naukę. Szczególnie pragnę zająć się dużymi zwierzętami gospodarskimi, a Uniwersytet wydaje się mieć naprawdę bardzo dobre, nowoczesne i imponujące wyposażenie. Co więcej, czuję się tu jak w domu, w Irlandii. Lepiej niż w innych uczelniach w Polsce, które zobaczyłam. Jestem też pod wrażeniem standardu języka angielskiego wśród wykładowców – mówi dzisiaj Isabelle.

Bardziej prozaiczne powody miała 17-letnia Aleksandra Sawina z Kijowa w Ukrainie.

– W Ukrainie trwa wojna, więc ja i moja rodzina myśleliśmy o możliwościach pójścia na uniwersytet, na którym mogłabym kontynuować naukę. Od dzieciństwa marzyłam, aby być lekarzem weterynarii. Wybrałam Olsztyn, szukając informacji w Internecie. Nie ma wielu uniwersytetów, które mogą zapewnić studentom weterynarii naukę w języku angielskim – powiedziała 17-latka.

Jedyny w tej grupie mężczyzna, pochodzący z Niagara Falls w Kanadzie i posiadający hinduskie korzenie Mann Patel nie ukrywa, że wpływ na jego ostateczną decyzję miały również warunki finansowe i stosunek do obcokrajowców.

– Studiowanie w Kanadzie jest drogie. Liczę na to, że doświadczona kultura europejska i ta uczelnia zapewnią mi dobre wykształcenie. Dla mnie jest ona również bardzo przystępna cenowo. Wcześniej nic nie słyszałem o Olsztynie, ale poszukałem w Internecie informacji o tym, jakie uniwersytety w Europie mają warunki, które uczą po angielsku i Olsztyn był dostępny. Decyzja o moim przyjeździe do Polski zapadła w ciągu miesiąca. Jest to mój pierwszy kontakt z tym krajem. Nikt z mojej rodziny nie był w Polsce. Przed przyjazdem sprawdziłem sondaże dotyczące traktowania za granicą Hindusów. Ludzie są tu bardzo mili. Nikogo tu jeszcze nie znam, ale na pewno się z kimś zaprzyjaźnię, bo już poznałem wiele osób. To trudne studia, ale mam nadzieję, że zakończę je sukcesem – powiedział młody mężczyzna.

Szwed bez przygotowania zdał egzamin medyczny na UWM

W grupie znalazły się też dwie Polki

W grupie osób, które będą studiować weterynarię w języku angielskim, znalazły się też dwie Polki: pochodząca z Księża Wielkopolskiego Marcelina Janiak i olsztynianka Magda Dąbrowska.

– Mnie ten kierunek polecili rodzice. Oboje są absolwentami kortowskiej weterynarii. Dużo mi o niej opowiadali i zachęcili. A dlaczego po angielsku? Bo lubię wyzwania – tłumaczy Marcelina.

Olsztynianka z kolei łączy wybór kierunku studiów ze swoja pasją – jeździectwem. Język angielski wybrała, bo „nie lubi, gdy jest łatwo”.

– Wybrałam weterynarię, bo w ubiegłym roku studiowałam zootechnikę, też w Kortowie. To były fajne studia, ale doszłam do wniosku, że wolę być lekarzem weterynarii– powiedziała.

Goście na uroczystości

Inaugurację nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim uświetnili swoją obecnością znakomici goście.

Zaprzyjaźniony uniwersytet w Gissen w Niemczech przysłał liczną delegację, w której skład weszli: wiceprezydent uniwersytetu prof. Martin Kramer, dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Stefan Arnhold, prodziekan prof. Franco Falcone, prof. Gerhard Schuler z Kliniki Medycyny Reprodukcyjnej i Chorób Noworodków oraz dr Emre Karakus z Instytutu Farmakologii i Toksykologii.

Wydział Weterynaryjny Kazachskiego Narodowego Badawczego Uniwersytetu Rolniczego w Almatach reprezentował prof. Akyłbiek Żumgaldijew.

W drugim dniu wizyty zaproszeni goście uczestniczyli w konferencji naukowej.

źródło: UWM/Gazeta Wyborcza

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
oko
12 października 2023 09:19

Jakie 56 lat?????

Kasia
12 października 2023 13:20

To nie jest pierwszy kierunek, który prowadzi zajęcia po angielsku. Wydział lekarski ma studentów anglojęzycznych od wielu lat!

Polecane
Ogłoszenia

Szwed bez przygotowania zdał egzamin medyczny na UWM

UWM realizuje projekt badawczy dotyczący komunikacji miejskiej: znamy szczegóły