Internet odgrywa kluczową rolę w naszym codziennym życiu. Ułatwia nam załatwianie spraw, pozwala na szybkie zakupy, asystuje w płatnościach i pomaga w podróżach. Ale czy zastanawialiśmy się kiedyś, jak wpływa na życie naszych dzieci?
Dzieci i młodzież, tak samo jak dorośli, korzystają z internetu na co dzień. Sieć pełni dla nich istotną rolę w procesie zdobywania niezbędnej wiedzy, a także pozwala rozwijać zainteresowania i pasje. Sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości i utrzymaniu relacji z już poznanymi osobami. Ta kopalnia wiedzy, jaką jest internet, skrywa jednak również wiele pułapek.
Podczas codziennego surfowania dzieci mogą spotkać treści nieadekwatne do ich wieku, drastyczne i przesiąknięte przemocą. W sieci działają różne portale społecznościowe, zarówno te dobrze znane, jak i bardziej niszowe. Często kryją się za nimi osoby przekonane o swojej anonimowości, które traktują internet jako narzędzie do popełniania czynów zabronionych, takich jak ośmieszanie czy poniżanie innych.
Kluczowe w tym miejscu jest przypomnienie, że wirtualny kontakt nie zawsze pozostaje w tej sferze i może przenieść się do rzeczywistości. Dorośli muszą kontrolować, jakie informacje są udostępniane przez ich dzieci w sieci, aby nie narazić siebie czy innych domowników na niebezpieczeństwo.
Według policjantów z Pisza, którzy prowadzą liczne prelekcje i pogadanki szkolne, rolą dorosłych jest wprowadzanie dzieci w wirtualny świat z uświadomieniem ich, że obowiązują tam te same wartości, co w realnym świecie.
Apelują oni do rodziców, aby zintensyfikowali nadzór nad tym, co robią ich dzieci w internecie. Proponują monitoring odwiedzanych stron i ewentualne blokowanie nieodpowiednich. Podkreślają też niezastąpioną rolę rozmowy, jako sposób na poznawanie zainteresowań dziecka, a co więcej – jako możliwość wpajania mu wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z sieci.
Policja podkreśla, że dzieci powinny mieć świadomość zagrożeń i być pewne, że zawsze mogą zwrócić się o pomoc do swoich opiekunów, a także do pedagoga czy policjanta. Współpraca między rodzicami a instytucjami, to klucz do zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom w sieci. Pamiętajmy, że razem naprawdę możemy więcej.
źródło: KPP Mrągowo