fbpx
-6 C
Olsztyn
wtorek, 28 listopada, 2023
reklama
reklama

Bezpieczne grzybobranie: policjanci przypominają zasady i apelują o rozwagę

OstródaBezpieczne grzybobranie: policjanci przypominają zasady i apelują o rozwagę

Grzybobranie, czyli popularna forma spędzania wolnego czasu czasami może skończyć się nieprzyjemnie – od zgubienia się w gęstwinach lasu po zatrucie nieznanym gatunkiem grzyba. Dlatego policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek podczas tych wypraw.

reklama

Lata ubiegłe pokazują, że nie wszyscy miłośnicy grzybobrania znają lasy, do których się udają. Często wybierając się tam samotnie, przeceniają swój zmysł orientacji w terenie. W tej sytuacji niezmiernie ważna jest rozwaga, wyobraźnia i posiadanie choć podstawowej wiedzy o poruszaniu się po lesie.

Policjanci z Ostródy, wychodząc naprzeciw tym zagrożeniom, starają się przypomnieć o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa, które mogą uchronić grzybiarzy od niespodziewanych nieszczęść.

reklama

Jednym z nich jest planowanie wyjścia do lasu w towarzystwie. Jeżeli jednak wybieramy się na grzybobranie samotnie, warto poinformować bliskich o naszym celu wycieczki i przybliżonym czasie powrotu. Zawsze też, kiedy wybieramy się do lasu w towarzystwie, powinniśmy utrzymywać kontakt wzrokowy z partnerem i nie oddalać się zbyt daleko.

Seria włamań w Olsztynie: zatrzymany 42-latek

Warto także poinformować o zmianie planów, jeżeli zdecydujemy zrezygnować z grzybobrania. Co więcej, kontrola oraz zapamiętanie punktów orientacyjnych w terenie to sposób na łatwiejsze znalezienie drogi powrotnej.

reklama

Ostródzcy policjanci zwracają również uwagę, aby zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które podczas zgubienia się w lesie mogą okazać się zbawienne. Dobrze jest też pamiętać o właściwym zabezpieczeniu samochodu podczas parkowania go w pobliżu lasu i nie pozostawianiu w nim cennych przedmiotów.

Kolejnym ułatwieniem w razie ewentualnej akcji poszukiwawczej mogą być elementy odblaskowe lub jasny strój. Grzybiarze, zwłaszcza ci mniej doświadczeni, powinni też zwracać uwagę na oznakowania i regulaminy zagospodarowania lasu.

Grzybobranie to także wiele potencjalnych zagrożeń, na które trudno się przygotować. Dlatego warto zabrać ze sobą wodę, coś do jedzenia i nie zapominać o odpowiednim ubraniu. Pamiętajmy, że w lesie znajdować się mogą nie tylko grzyby. Na terenie całego kraju spotkać można niewybuchy z czasów wojny, które stanowią realne zagrożenie.

Zmyślone dane nie uchroniły przed aresztem: przestępca zdemaskowany po kradzieży alkoholu

Przed wyjściem na grzybobranie warto zapamiętać te wskazówki, aby cieszyć się pięknem przyrody bez obaw i niepotrzebnych niespodzianek. Pamiętajmy: bezpieczeństwo przede wszystkim!

źródło: KPP Ostróda

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Seria włamań w Olsztynie: zatrzymany 42-latek
Zatrzymali poszukiwanych, którzy unikali wyroków – grozi im od 6 miesięcy do 330 dni w zakładzie karnym