27 C
Olsztyn
środa, 17 lipca, 2024
reklama

Jak prawidłowo zareagować, gdy zgubimy kartę do bankomatu?

MrągowoJak prawidłowo zareagować, gdy zgubimy kartę do bankomatu?

Nasze codzienne rytuały, takie jak zakupy w sklepach czy wypłaty z bankomatów, są możliwe dzięki małemu kawałkowi plastiku czyli karcie bankomatowej. Niestety zgubienie, kradzież czy jej utrata sprawia, że nie tylko tracimy dostęp do swoich funduszy zgromadzonych na koncie, ale też narażamy się na szybką utratę środków.

reklama

Coraz popularniejsze płatności zbliżeniowe nie wymagające wpisywania kodu PIN stworzyły okazję dla nieuczciwych znalazców. Często zanim zauważymy brak karty lub zdążymy ją zastrzec, może ona posłużyć do niechcianych transakcji.

„Przezorny zawsze jest ubezpieczony” – to popularne powiedzenie powinno być mottem każdego posiadacza karty bankowej. Aby jak najszybciej zareagować w przypadku jej utraty, warto zapisać sobie numer do blokowania karty, który znajduje się bezpośrednio na niej.

reklama

Kiedy zauważymy brak karty bankowej, powinniśmy jak najszybciej ją zastrzec. Wówczas staje się bezużyteczna – nawet jeśli zostanie odnaleziona, nie będzie już mogła być użyta.

Związek Banków Polskich uruchomił dla specjalny, całodobowy system pozwalający na blokowanie kart różnych banków. Największym jego udogodnieniem jest to, że wystarczy zadzwonić pod jeden, łatwy do zapamiętania numer telefonu: +48 828 82 88 28.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy: korzystanie z cudzej karty bankowej, bez względu na kwotę, jest przestępstwem, za co grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Bezpieczeństwo naszych pieniędzy jest ważne, a nasze działania powinny być zawsze zgodne z prawem.

reklama

źródło: KPP Mrągowo

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane