-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Ostrzeżenie dla kierowców i pieszych: gęsta mgła ogranicza widoczność w powiecie mrągowskim

MrągowoOstrzeżenie dla kierowców i pieszych: gęsta mgła ogranicza widoczność w powiecie mrągowskim

Wczesne poranki od jakiegoś czasu są nie lada wyzwaniem dla kierowców w powiecie mrągowskim. Nie jest to spowodowane korkami czy nieoczekiwanymi kontrolami, ale gęstą mgłą, która utrudnia widoczność. Staje się tym samym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na bezpieczeństwo.

reklama

Mgła wymusza na kierowcach i pieszych konieczność zwiększenia koncentracji i uwagi. Mimo że zasady ruchu drogowego określają pewne normy prędkości czy zachowań, w takich warunkach nie można im ufać bezgranicznie. W takich warunkach atmosferycznych bezpiecznie jest się poruszać z prędkością znacznie niższą niż wskazaną przez znaki drogowe.

Nie bez znaczenia jest też stosowanie się do przepisów dotyczących oświetlenia pojazdów. Kierowca ma obowiązek zachować szczególną ostrożność w warunkach zmniejszonej przejrzystości, co oznacza m.in. konieczność włączenia świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich, a czasem obu jednocześnie. Tylne światła przeciwmgłowe można włączyć, gdy widoczność wynosi mniej niż 50 m. Jak podkreślają służby, ważne jest, by wyłączać je, gdy poprawia się widoczność.

reklama

Mgła, która może wydawać się jedynie utrudnieniem dla kierowców, staje się zagrożeniem dla pieszych. Są oni wówczas praktycznie niewidoczni dla reszty uczestników ruchu, co może prowadzić do tragedii. Dlatego apeluje się do niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego o noszenie elementów odblaskowych wszędzie, obojętnie czy to droga poza obszarem zabudowanym, czy w jego obrębie. Prosty element odblaskowy może uratować niejedno zdrowie, a nawet życie. Jest też dowodem odpowiedzialności i świadomości zagrożeń. Niech wszyscy uczestnicy ruchu pamiętają: mgła to nie tylko problem kierowców. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

źródło: KPP Mrągowo

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia