2 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Porady dla rowerzystów: jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze

MrągowoPorady dla rowerzystów: jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze

Rower to nie tylko wygodny środek transportu, którym można poruszać się do pracy lub na zajęcia, ale jest to również świetna metoda na spędzenie wolnego czasu. Pogoda sprzyja miłośnikom jednośladów, jednak coraz krótsze dni i pogarszająca się widoczność wpływają na bezpieczeństwo rowerzystów.

reklama

Każdy użytkownik roweru, niezależnie od wieku, powinien się kierować troską o własne bezpieczeństwo, a więc zadbać m.in. o odblaski. Chociaż kamizelki, szelki czy opaski odblaskowe nie są obowiązkowe, to powodują, że rowerzyści są bardziej widoczni, zwłaszcza w trudnych warunkach.

Rowerzyści powinni pamiętać o obowiązujących przepisach. Należą do nich m.in. poruszanie się po drogach rowerowych, gdy tylko jest to możliwe, a także niekorzystanie podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania go w ręce.

reklama

Bezpieczeństwo rowerzysty zależy również od stanu technicznego roweru i jego wyposażenia. Przypomnijmy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać: z przodu – co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające); z tyłu – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające); skutecznie działający hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego połączone z wzajemną życzliwością, szacunkiem i wyrozumiałością z pewnością wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Pamiętajmy o tym, zanim ruszymy w kolejną rowerową podróż.

reklama

źródło: KPP Mrągowo

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia