1 C
Olsztyn
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
reklama
reklama

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie pomnikiem historii

OlsztynZamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie pomnikiem historii

Zamek Kapituły Warmińskiej został uznany za zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury. Właśnie został pomnikiem historii.

reklama

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami powstała w 2003 roku i wymienia pięć form ochrony zabytków. Jedną z nich jest uznanie zabytku pomnikiem historii. Listę ustanawia, na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej stosownym rozporządzeniem.

Szczególne znaczenie dla kultury

Pomnik historii powinien mieć szczególne znaczenie dla polskiego dziedzictwa narodowego, ale też ponadregionalne znaczenie albo duże wartości kulturalne, naukowe, historyczne i artystyczne.

reklama

Celem uznania Zamku Kapituły Warmińskiej pomnikiem historii jest, jak czytamy w Rozporządzeniu Prezydenta RP z dnia 8 września bieżącego roku, „zachowanie, ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe oraz autentyczność, zamku kapituły warmińskiej jako cennego zabytku architektury gotyckiej oraz miejsca administracyjnej i naukowej działalności Mikołaja Kopernika”.

Chroniony obszar obejmuje „historycznie ukształtowaną przestrzeń zespołu zamkowego z zamkiem, basztą, dwoma budynkami gospodarczymi z XIX w. – zamkniętą murami obronnymi, oraz z podziemnymi reliktami baszty północnej”.

reklama

Pomniki historii są ustanawiane od 1994 roku. Obecnie na liście jest 125 obiektów, między innymi takie jak Stocznia Gdańska, pole bitwy na Westerplatte, warszawskie Powązki, krakowski Kopiec Kościuszki czy zamek krzyżacki w Malborku.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Budowa Zamku Kapituły Warmińskiej rozpoczęła się w 1346 roku, co sprawia, że jest nie tylko najbardziej okazałym, ale i najstarszym zabytkiem stolicy Warmii i Mazur. Około 1373 roku powstało skrzydło północne – główny budynek mieszkalny i reprezentacyjny. W latach 1516-1521 mieszkał tu sam Mikołaj Kopernik.

Obecnie mieści się tutaj siedziba Muzeum Warmii i Mazur.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia